Prevence očních onemocnění u dětí je velmi důležitá. Bohužel je často u nás zanedbávaná

V České republice trpí nezjištěnou oční vadou každé dvanácté dítě ve věku čtyř let. Na vině není pandemie covid-19, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale to, že jsou podceňovány pravidelné preventivní prohlídky zraku. I když dítě na první pohled vidí dobře, mělo by chodit na kontroly k očnímu lékaři.

K čemu pomáhá včasná lékařská prohlídka zraku

Při pravidelné lékařské prohlídce zraku je možné odhalit různé oční patologie. U dětí to bývá porucha postavení očních bulbů, šilhání a refrakční vady, mezi které patří dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus. Mezi dětmi se ale objevují i méně častá onemocnění – vrozená zánětlivá a nezánětlivá onemocnění sítnice, šedý i zelený zákal.

Fotografie: Pixabay

Podle průzkumu by brýle mělo nosit asi 40 procent českých dětí

Miminka se rodí s dalekozrakostí, která je u nich přirozená. Jejich růstem se pak zrak mění a okolo šestého roku vidí dítě stejně do blízka, jako do dálky. Krátkozrakost se obvykle rozvíjí před nástupem do první třídy. U dětí se u nás vyskytuje krátkozrakost asi u 1 procenta dětí do 5 let, do 10 let postihuje 8 procent dětí a do 15 let už to dělá 15 procent. Nárůst vady souvisí nejčastěji s používáním mobilu, tabletu na blízko.

Jak na sebe vada zraku upozorní

Rodiče dětí by si měli všímat takových drobností, jako je nápadné mrkání, zakopávání o nábytek a předměty, nezájem o kreslení. Může se totiž takto projevovat právě oční vada. Často se objevuje také bolest hlavy či sledování textu bokem, psaní nosem a naklánění hlavy na jednu stranu. Dítě samo si neumí zhodnotit, jestli dobře vidí, protože nemá srovnání.

Preventivní prohlídka proto není důležitá jen ve třech letech, ale také po nástupu do školy a v období mezi 10 až 12 rokem, kdy dítě prochází pubertou.

Zdroj: https://www.vecerni-praha.cz/ocni-prevence-u-deti-je-klicova-a-casto-zanedbavana-apeluji-odbornici/

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.