Převařenou vodu už znovu nevařte, může to vést ke zdravotním problémům

Voda

Spousta lidí má doma rychlovarnou konvici, s jejíž pomocí si každý den připravuje svůj ranní nápoj – čaj nebo kávu. Někteří z nás ale vodu v konvici z předchozího dne použijí znovu druhý den. Je to chyba, které se dopouští velké množství lidí. Měli bychom se jí ale vyvarovat. Snažte se dát do konvice co nejmenší množství vody, které budete potřebovat. Ta voda, která v konvici po převaření zůstane, by měla být vylita (popřípadě ji můžete použít k mytí nebo po vystydnutí k přípravě studených nápojů apod.). Nikdy byste ji už neměli znovu vařit, natož pak pít!

Skoncujte se škodlivými zvyky!

K tomu, že vodu v konvici necháme a pak ji znovu a znovu doplňujeme čerstvou vodou, nás může vést několik důvodů. Tím prvním je úspora. Je nám prostě líto jen tak vylít nespotřebovanou vodu. Někdy může jít o pouhou lenost, kdy si zkrátka zalijete svůj šálek kávy a zbytek vody necháte v konvici, protože nemyslíte na to, že by mohlo jít o škodlivý zvyk. Existuje ale poměrně závažný důvod, proč to nedělat. Tím vyšší je riziko, čím častěji vodu převaříte.

Horká voda

Foto: Pixabay

Jedno převaření je ideální

Pokud vodu vaříme, mění se její složení. Jednou převařená voda nevadí. Vlastně je to prospěšné, protože ji zbavíme těkavých látek a plynů, které obsahuje. Pokud bychom ji ale převařili znovu, dosáhli bychom další změny složení. A ta už může být nežádoucí. S každým dalším převařením je změna složení větší a větší. A tím se zvětšuje i vliv na naše zdraví. Voda převařená více než jednou začíná hromadit nebezpečné látky, jako je arsen, fluoridy, dusičnany či vápník.

Nepříznivé zdravotní účinky

Nepříznivé zdravotní účinky souvisí se škodlivými látkami, které jsou v několikrát převařené vodě obsaženy.

  • Vápník z převařené vody může být příčinou vzniku ledvinových a žlučových kamenů.
  • Dusičnany jsou toxické a mohou způsobit rakovinu.
  • Fluoridy ovlivňují neurologický vývoj, nebezpečné jsou zejména pro děti. Mohou negativně ovlivnit výši jejich IQ.
  • Arsen je ze všech nejhorší. Může způsobit intoxikaci (to bychom ale museli vypít alespoň 10 000 litrů takto převařené vody denně), kardiovaskulární onemocnění, neplodnost či vývojové poruchy.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zdravi/proc-nepit-prevarenou-vode.html

Foto: Pixabay