Před nebo po snídani? Kdy je lepší čas na čištění zubů

Čištění zubů

Každé dítě ví, že bychom si měli čistit zuby dvakrát denně po dobu 2 minut (na každý kvadrant úst tedy vychází 30 vteřin). Pro vytvoření návyku je dobré čistit si zuby ve stejnou dobu, ideálně ráno a večer před spaním. Avšak už není uvedeno, kdy přesně. Někteří odborníci doporučují čistit si zuby ještě před snídaní, protože tím můžete pozitivně ovlivnit zdraví ústní dutiny a zubní skloviny. Proč tomu ale tak je?

Jak na čištění zubů?

I když se tato otázka zdá tak trochu banální, má odpověď založenou na vědeckých poznatcích. Když spíte, bakterie způsobující plak na zubech se ve vašich ústech množí. To je jeden z důvodů nevábného ranního dechu. Proto je dobré čistit si zuby vždy až po večeři. Je dobré čistit si zuby více než 30 minut po posledním jídle, obzvláště konzumujete-li něco kyselého (citrusy, káva, marmelády apod.).

Dásně

Foto: Pixabay

Čištění zubů před či po snídani

Čištění zubů před snídaní může nastartovat produkci slin. Ty pomáhají rozkládat jídlo a zabíjí také škodlivé bakterie v ústech. Pokud vám ale lépe vyhovuje čistit si zuby až po snídani, není to také úplně špatně. Díky tomu totiž ze svých zubů odstraníte zbytky kyselého jídla, které oslabují zubní sklovinu. V tomto případě byste ale měli počkat minimálně 30 minut (lépe však celou hodinu), než si po jídle vyčistíte zuby. Hned po jídle je vhodné pít vody nebo žvýkat žvýkačku bez cukru. Tím připravíte zuby na čištění.

Záleží to na vás

Na otázku, zda si čistit zuby před snídaní nebo po ní, existují dva druhy odpovědí. Podle vědců je vhodnější čistit si zuby ještě před snídaní. Spoustě lidí ale vyhovuje vyjít z domu s čistými zuby a hlavně bez zápachu z úst. Důležité je tedy zuby si v souvislosti se snídaní vyčistit – ať už to má být před nebo po snídani.

Zdroj:

https://aktin.cz/je-lepsi-cistit-zuby-pred-nebo-po-snidani

https://www.healthline.com/health/should-you-brush-your-teeth-before-or-after-breakfast

Foto: Pixabay