Pozor na obrazovky: Mohou zvýšit riziko vzniku krátkozrakosti

Obrazovky

Pokud své děti nebo sami sebe každý den vystavujete pohledům do obrazovky, měli byste zpozornět. Zdaleka to není tak bezpečné, jak se společnost tváří. Nejenže dlouhodobým díváním na televizi omezujeme svůj pohyb – místo sezení jsme mohli jít na procházku nebo si zacvičit – současně tím ohrožujeme svůj zrak. Podle výzkumu vědců z prestižního časopisu The Lancet Digital Health vyplývá, že u mladých lidí může dojít ke zvýšení rizika krátkozrakosti až o 80 %!

Krátkozrakost u dětí

Studie byla provedena na celkem tří tisících mladých lidí ve věku od 3 měsíců do 33 let. Vědci se zaměřili na to, jak obrazovky elektronických zařízení ovlivňují zdraví zraku u dětí a mladých lidí. Pokud dítě tráví dlouhou dobu prohlížením displeje mobilního telefonu, pak se riziko krátkozrakosti u něj zvyšuje o 30 %. Avšak počítač má ještě mnohem horší účinky – dokáže toto riziko zvýšit až o 80 %. Výsledky jsou o to důležitější, že v době pandemie byly naše děti odkázány na výuku prostřednictvím počítače. To znamená jejich mnohem větší vystavení záření z obrazovek.

Obrazovky

Foto: Pixabay

Brýle běžnou součástí života

Výsledky této studie jsou velmi závažné a je zapotřebí zamyslet se nad tím, kolik času na telefonu nebo díváním na obrazovky svým dětem za den dovolíte. Ve studii se ovšem nehovoří o tom, kolik času stráveného u obrazovek je ještě akceptovatelné, a co už se považuje za nadměrné sledování. Vědci odhadují, že do roku 2050 bude asi polovina světové populace krátkozraká. To je naprosto zarážející číslo, které by nás mělo nabádat k tomu, abychom omezili čas, který u obrazovek trávíme.

Obrazovky čím dál dříve

V současné době existuje nepěkný trend, že jsou děti vystavovány zářením z obrazovek již ve velmi raném věku. Také doba strávená před obrazovkami se bohužel prodlužuje. Vědci před tímto problémem varují a upozorňují, že by tomuto měli porozumět především rodiče, kteří své děti nevědomky vystavují zvýšenému riziku krátkozrakosti.

Zdroj info: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-dlugi-czas-przed-ekranami-zwiazany-jest-z-ryzykiem-krotkowzr,nId,5589571

Náhledové foto: Pixabay