Poruchy spánku: Co dělat, když se ráno budíte unavení

Spánek patří k základním potřebám všech živých organismů. Každý si potřebuje odpočinout, nabrat nových sil a energii. Jenže někdy se to nedaří zcela naplnit a i po dlouhé noci strávené v lůžku se člověk probouzí neosvěžený s pocitem, že vlastně moc nespal. Proč tomu tak je?

Když se člověk špatně vyspí

Nespavost trápí až celou jednu třetinu obyvatel naší republiky. Spánkovou apnoi má dokonce celý jeden milion lidí. Jsou to poměrně velká čísla. Poruchy spánku mají na svědomí menší výkonnost během dne, ovlivňují také sexuální funkce, způsobují nebezpečný mikrospánek, který za volantem může mít až fatální následky. Je proto na místě problémy se spaním řešit s odborníky.

Obstrukční spánková apnoe

Mezi závažné poruchy spánku patří obstrukční spánková apnoe. Jejím typickým projevem je hlasité chrápání, jež doprovází zástavy dechu. Následkem tohoto se člověk budí neodpočinutý, protože se velmi často v noci probouzí. Nekvalitní spánek pak s sebou přináší horší náladu, snížený výkon v dne, usínání během monotónní činnosti, a v případě těžkých apnoe usínání i při aktivních činnostech. Trpí tím pochopitelně i partner osoby, která tolik chrápe, protože ho ruší zvučné chrápání. To může vést i nespokojenosti ve vztahu.

Nejčastěji touto nemocí trpí muži ve věku nad 50 let. V důsledku špatného okysličování krve, které spánková apnoe způsobuje, může u takto postiženého pacienta docházet k rozvoji vysokého krevního tlaku, poruchám srdečního rytmu, ischemické chorobě srdeční i k cévnímu onemocnění mozku.

Spánek. Foto: Unsplash

Operace je jedním z řešení

Na místě je tedy odborná léčba, jež spočívá v polygrafickém nebo polysomnografickém vyšetření ve spánkové laboratoři, ve které se pomocí čidel a elektrod snímají pro spánek důležité funkce. Lehčí případy se řeší chirurgická léčba v oblasti měkkého patra nebo kořene nosu. Těžší případy vyžadují léčbu pomocí trvalého přetlaku v dýchacích cestách.

Zdroj info: inspamed.cz

Spaní. Náhledové foto: Usplash

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.