Platíte vysoké doplatky za léky? Pojišťovna přeplatek vrátí

Pilulky

Všechny zdravotní pojišťovny čtvrtletně vracejí přeplatek na doplatcích za předepsané léky. Ten vzniká při překročení stanového limitu, který je určený zákonem. Ročně zdravotní pojišťovny vyplatí několik stovek milionů korun právě za přeplatky na lécích. Koho se to týká, jaké jsou podmínky vrácení přeplatku a na co si dát pozor?

Vrácení přeplatků probíhá vždy automaticky a není tedy třeba o jejich zaslání žádat. Vyúčtování probíhá vždy čtvrtletně. Vrácení probíhá buď formou zaslání složenky k výběru hotovosti nebo bezhotovostním zasláním na bankovní účetbankovní účet pojištěnce. Aktuální podmínky se vyplatí ověřit u konkrétní pojišťovny a případně rovnou aktualizovat své kontaktní údaje, aby byl přeplatek doručitelný.

Vznik přeplatku a nárok na jeho vrácení

Každý z nás má podle věku stanovou hranici na maximální doplatky za léky, a to vždy za čtvrt roku. Pokud tuto hranici překročí, je mu přeplatek následně ze strany pojišťovny vrácen. Přeplatky se týkají především jedinců, kteří jsou závažněji nemocní a užívají mnoho léků s vysokými doplatky. Typicky se proto může jednat buď o starší osoby nebo ty chronicky nemocné. Přeplatek samotný může činit stovky až nějaký ten tisíc korun.

lékyFoto: Pixabay

Limity pro vrácení přeplatku

Pro potřeby výpočtu přeplatku za léky jsou všichni pojištěnci rozděleni do následujících kategorii, a to podle věku:

  • I.  Děti a dospívající
  • II. skupina: Dospělí nad 19 let
  • III. skupina: Senioři od 65 let do 70 let
  • IV. skupina: Senioři nad 70 let
  • V. skupina: Invalidé (nutné prokázat rozhodnutím o přiznání invalidity)

 

Každá z těchto skupin má nastavený maximální čtvrtletní limit na doplatky za léky. Tento limit je následující:

  • I. skupina – 1.000,- Kč
  • II. skupina – 5.000,- Kč
  • III. skupina – 1.000,- Kč
  • IV. skupina – 500,- Kč
  • V. skupina – 500,- Kč

Co ovlivňuje výši přeplatku

Výše přeplatku na doplatcích za léky je závislá na doplatcích za částečně placené léky. Vesměs by se mělo jednat o nejlevnější variantu léku s požadovanou léčivou látkou. Do výše uvedeného limitu není možné započítat nejrůznější zdravotnické pomůcky. I tak se ovšem jedná o krok, který dokáže, alespoň částečně, ulevit větší skupině pojištěnců.

Řada lidí si přeplatek nevyzvedne

Z dostupných informací pojišťoven lze konstatovat, že až několik desítek tisíc pojištěnců si svůj přeplatek na doplatcích za léky nevyzvedne nebo není doručitelný z důvodu špatných kontaktních údajů. Jedná se například o jedince, kteří si z nějakého důvodu nemohou dojít na poštu se složenkou či o pojištěnce, kteří nemají aktualizované údaje a vrácená platba tak nedoputuje tam kam má. V mnoha případech se jedná o jedince vyššího věku, tedy seniory.

Zdroj info: https://www.vitalia.cz/clanky/pojistovny-musi-lidem-vracet-nadlimitni-doplatky-za-leky-co-udelat-pro-to-aby-vam-penize-opravdu-prisly/

Zdroj info: https://zpravy.aktualne.cz/finance/za-doplatky-na-leky-se-vraci-miliony-spousta-lidi-ale-penize/r~440bca7e42c811eca7d80cc47ab5f122/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=658901&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=VwAFftXG4iQ-202111122322&dop_id=14207656

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.