Podmínka, za které jsou léky na covid účinné

škola covid

Nová antivirotika mají velký potenciál a jsou proti onemocnění covid-19 účinná. Má to ale jeden háček: tyto léky musí být podány v určitý čas. Zejména lidé, kterým hrozí riziko horšího průběhu onemocnění, by měli lék dostat včas. To znamená maximálně pět dní poté, co se projevily první příznaky onemocnění. V této rané fázi onemocnění jsou příznaky obvykle lehčí, saturace (nasycení krve kyslíkem) je nad 94 % a celkový zdravotní stav nevyžaduje hospitalizaci.

Raná fáze onemocnění

Právě v této fázi onemocnění je potřeba zakročit prostřednictvím antivirotik, protože právě nyní jsou nejvíce účinná. Mohou tak velmi dobře zastavit progresi onemocnění. Mezi antivirotika, která se již běžně používají k léčbě viru SARS-CoV-2 patří lagevrio (molnupiravir), nirmaltrelvir, ritonavir a asi nejznámější remdesivir. Tato léčba není poskytována každému pacientovi, u kterého se nemoc prokáže, používá se zejména u nejvíce ohrožených skupin osob.

Covid

Foto: Pixabay

Ohrožené skupiny

Mezi ty, kterým hrozí vážný průběh onemocnění covid, patří osoby nad 60 let, pacienti léčící si diabetes, obezitu, nebo trpícími aktivním nádorovým onemocněním. Taktéž osoby s chronickým onemocněním srdce, ledvin nebo plic jsou ohroženější. Pacienti léčící se s imunodeficiencí nebo léčenými imunosupresivy patří taktéž mezi ohrožené skupiny osob, u kterých se předpokládá vážný průběh onemocnění.

Účinnost antivirotik

Vzhledem k tomu, že antivirotika jsou účinná zejména v období, kdy se virus množí, je zapotřebí je aplikovat do pátého dne od projevení prvních příznaků nemoci. Pro velké množství osob není onemocnění covid nebezpečné. Avšak pro ty, kteří patří mezi ohrožené skupiny, může jít o smrtelné onemocnění. Období, kdy se virus množí, je velmi krátké. Po pěti dnech od prvních příznaků už léky nepomohou, nebudou již účinné. A to je velice krátká doba, když si vezmeme, jak dlouho trvá potvrzení o tom, zda jste nebo nejste nakažení covidem.

Zdroj: https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Leki/Dawkowanie/Leki-przeciwko-COVID-19-sa-skuteczne-ale-pod-jednym-warunkiem

Foto: Pixabay