Úpal
25/07/2016
Kategorie: Novinky, Tipy a triky

Pobyt na slunci: Jaké jeví úpal příznaky

Poznáte, jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem? Víte, jaké má úpal příznaky? Že ne? V tom případě jste na správném místě, jelikož se v následujících řádcích soustředíme právě na základní příznaky úpalu jako takového. V první řadě si ale vysvětlíme zmiňované rozdíly mezi úpalem a úžehem. Nejedná se sice o nijak extrémní odlišnosti, nicméně i přesto je vhodné o nich vědět.

Dva podobné akutní stavy

Jak úpal, tak úžeh mohou být velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Rozdíl tkví hlavně v samotném vzniku obou. Úpal je typický tím, že vzniká v důsledku delšího pobytu ve velmi horkém prostředí s absencí větrání. Naopak úžeh vznikne zejména přímým kontaktem slunce s určitým člověkem. Pokud sluneční paprsky přímo dopadají na nepokrytou hlavu, zpravidla k úžehu dojde. Mozkový obal je následně přehříván a doslova překrvován. I proto se vyplatí mít na hlavě minimálně čepici, na očích brýle a být namazán krémem proti spálení.

Hlavní příznaky úpalu

Úpal je možné poznat podle některých hlavních projevů. Je jich bezesporu poměrně hodně a mnohé nejsou typické pouze pro tento problém. Podívejme se na ně tedy mnohem podrobněji v následujících odrážkách.

-          úporné bolesti hlavy

-          zmatení, snížená orientace v prostoru

-          zrychlení srdeční frekvence, tedy tachykardie

-          znatelné snížení krevního tlaku

-          nevolnost a následné zvracení

-          proschlá kůže

-          křeče ve svalových partiích

-          zvýšená tělesná teplota

-          ztmavení kůže

Prevence jako základ

Velmi důležitá je především prevence. Jestliže se chcete vyvarovat tohoto nepříjemného stavu, nezapomínejte na pokrývku hlavy. Jako optimální se jeví zejména klobouky a kšiltovky. Volit lze ale i šátky nebo cokoli jiného. Samozřejmě byste měli dodržovat pravidelný pitný režim. Jinak není od věci nevystavovat se sluníčku hlavně okolo poledne.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *