Pobyt na slunci: Jaké jeví úpal příznaky

Úpal

Poznáte, jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem? Víte, jaké má úpal příznaky? Že ne? V tom případě jste na správném místě, jelikož se v následujících řádcích soustředíme právě na základní příznaky úpalu jako takového. V první řadě si ale vysvětlíme zmiňované rozdíly mezi úpalem a úžehem. Nejedná se sice o nijak extrémní odlišnosti, nicméně i přesto je vhodné o nich vědět.

Dva podobné akutní stavy

Jak úpal, tak úžeh mohou být velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Rozdíl tkví hlavně v samotném vzniku obou. Úpal je typický tím, že vzniká v důsledku delšího pobytu ve velmi horkém prostředí s absencí větrání. Naopak úžeh vznikne zejména přímým kontaktem slunce s určitým člověkem. Pokud sluneční paprsky přímo dopadají na nepokrytou hlavu, zpravidla k úžehu dojde. Mozkový obal je následně přehříván a doslova překrvován. I proto se vyplatí mít na hlavě minimálně čepici, na očích brýle a být namazán krémem proti spálení.

Hlavní příznaky úpalu

Úpal je možné poznat podle některých hlavních projevů. Je jich bezesporu poměrně hodně a mnohé nejsou typické pouze pro tento problém. Podívejme se na ně tedy mnohem podrobněji v následujících odrážkách.

–          úporné bolesti hlavy

–          zmatení, snížená orientace v prostoru

–          zrychlení srdeční frekvence, tedy tachykardie

–          znatelné snížení krevního tlaku

–          nevolnost a následné zvracení

–          proschlá kůže

–          křeče ve svalových partiích

–          zvýšená tělesná teplota

–          ztmavení kůže

Prevence jako základ

Velmi důležitá je především prevence. Jestliže se chcete vyvarovat tohoto nepříjemného stavu, nezapomínejte na pokrývku hlavy. Jako optimální se jeví zejména klobouky a kšiltovky. Volit lze ale i šátky nebo cokoli jiného. Samozřejmě byste měli dodržovat pravidelný pitný režim. Jinak není od věci nevystavovat se sluníčku hlavně okolo poledne.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.