Vazektomie

Po vazektomii bez erekce: Tento a další mýty boří nejen bezskalpelová metoda

Ač celá čtvrtina mužů v České republice si myslí, že kvůli vazektomii mohou přijít o varlata. Za nejspolehlivější ochranu proti početí považuje tuto alternativu jen 4,2 % mužů. Většina shledává nejspolehlivější kondom. V západních státech je přitom vazektomie velmi populární. Je to dáno i tím, že u nás kolem tohoto zákroku panuje spousta mýtů a nepravd. V podobném duchu hovoří i průzkum projektu Vazektomie bez skalpelu. Ten byl zpracován agenturou Rondo a zúčastnilo se ho 1500 českých mužů.

Výsledky jsou přinejmenším zajímavé

Celkem 26,8 % českých mužů si myslí, že přijdou kvůli tomuto zákroku o varlata. 22,5 % se domnívá že už nebudou mít nikdy erekci. Jde skutečně jen o domněnky. Skutečnost je samozřejmě jiná. Na to se ostatně snaží upozornit třeba iniciativa vazektomiebezskalpelu.cz.

Co je vazektomie?

Jedná se o chirurgický zákrok, při němž se přerušují chámovody v místech šourku. Tím pádem je po zákroku muž sterilní. U klasické vazektomie dochází k přerušení skalpelem, mnohem bezpečnější je však bezskalpelová metoda. Při té je chámovod expresně zachycena. Vytažen nad povrch kůže. Vpich je miniaturní a ranka malinkatá. Ostatně zákrok se také provádí v lokální anestezii.

V zahraničí se těší velké oblibě

Třeba v USA, Nizozemí nebo Velké Británii podstupuje vazektomii až 18 procent mužů. V České republice číslo stále stoupá, nicméně i tak existuje hodně mýtů. My sena některé nejznámější zaměříme níže.

Mýty týkající se vazektomie

Je jich bezesporu hned několik, přičemž jsou prakticky všechny více či méně neopodstatněné.

Maximální invazivita zákroku

Určitě ne, u bezskalpelové vazektomie má rána maximálně kolem 3 mm. Varlata zůstávají na svém místě, přeruší se jen chámovod.

Dlouhá doba trvání

I s přípravou je za nějakých 20 minut hotovo. Samotný operační čas činí kolem pouhých 10 minut.

Nedoplatíte se

Nikoliv, cena vazektomie činí kolem 13 000 korun. Když si spočítáte platbu za jinou dlouhodobou ochranu, jste za několik let mnohem výš.

Vyšší délka hojení ran

Na druhý den může jít drtivá většina mužů podstoupivších vazektomii domů.

Ohrožení sexuálního života

Nic takového nehrozí. Spíše se udává že muži mají po zákroku častěji pohlavní styk, a to s více partnerkami. Nebojí se totiž neplánovaného otěhotnění.

Nelze mít už nikdy děti

Spermie se ve varlatech produkují i po vazektomii, nicméně opětovné napojení chámovodu j složitější a úspěšnost se pak pohybuje kolem 50 až 60 %.

Zdroj dat: vazektomiebezskalpelu.cz

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *