Opičí neštovice v Evropě. Ohrožení jsou neočkovaní a lidé mladší 42 let

Opice

Ještě stále hrozí v mnohých částech světa epidemie covidu-19 a už přichází zřejmě další nepříjemnost v podobě opičích neštovic. Ty se aktuálně vyskytují především v Africe, nicméně zprávy o nakažených už se k nám dostávají i z Madridu a jiných lokalit v Evropě. V České republice se ještě žádná nákaza nepotvrdila, nicméně je třeba se mít na pozoru a tuzemští lékaři již byli vyzvání státním zdravotním ústavem k tonu, aby u lidí s příznaky neštovic prověřovali to, zdali se nejedná o opičí variantu.

Několik dat týkajících se opičích neštovic

Monkeypox. Takto je virové onemocnění také označováno v angličtině. Do jisté míry je podobné pravým neštovicím, nicméně s mnohem mírnějším průběhem. Hlavním viníkem je virus rodu Orthopoxvirus z čeledi Poxviridae. Nejčastějším zdrojem šíření opičích neštovic je sex. I proto jsou varovány zejména komunity gayů a lidí majících sex s větším množstvím osob. Vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění SZÚ Helena Jiřincová hovořila pro iDnes.cz o tom, že zdrojem nákazy je nejspíše právě rizikový sex. Onemocnění se šíří kapénkami nebo také přímým kontaktem s nemocným. Jinak úmrtnost v Africe se pohybuje kolem 10 %.

Které evropské země hlásí nákazu?

Zřejmě nejvíce nakažených je v Portugalsku, nicméně první případy jsou již hlášené také z Belgie, Francie nebo Itálie či Španělska. Nákaza se ale objevila už i v Německu. Většinou se jedná o desítky případů.

Mírnější příznaky než u pravých neštovic

Přesně tak. Vše začíná zimnicí, horečkou a bolestmi svalů. Také mohou bolet záda a člověk se cítí značně unavený a vyčerpaný. Jinak je třeba také hovořit o zduřelých uzlinách v oblastech třísel, podpaží a krku. Nedochází ale k nevolnosti a bolestem v oblasti žaludku. Zhruba od 1 do 3 dnů se začnou objevovat ony známé pupínky. Většina lidí se vyléčí sama.

Starší 42 let a očkovaní mohou být v klidu

Nemoc postihuje většinou mladé lidi. Starší 42 let byli nejspíše očkováni proti pravým neštovicím v mládí. Imunita v případě tohoto nemocnění nehraje fakticky žádnou roli. Imunita totiž byla vytvořena pro případ jiného onemocnění.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/opici-nestovice-vyskyt-priznaky.A220520_101903_domaci_wass

https://www.e15.cz/opici-nestovice-priznaky-lecba-co-to-je

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.