Omicron: Dánsko bylo první a ukáže nám, co přinese

Dánsko

Slovo omicron je takřka všudypřítomné. O nejnovější mutaci koronaviru se hovoří v podstatě všude. Mnohdy i jako o spáse, jelikož je u něj údajně méně těžkých případů. Tak jako tak jde o nebezpečnou mutaci, před kterou je třeba mít se na pozoru. Stále se totiž ještě úplně neví, do jaké míry je nakažlivý a co všechno může omicron způsobit. V Dánsku, které zažilo v minulých týdnech velmi prudký nárůst případů, už mohou hovořit o určitých závěrech, které se této mutace týkají. Co všechno nám mohou Dánové o omicronu prozradit?

Unikátní laboratoř Evropy

Se šesti miliony lidmi je Dánsko poměrně velkou laboratoří, jež má co ukázat. Mimo jiné i z toho důvodu, že patří podobně jako jiné severské země mezi premianty z hlediska podívání vakcín. Mimo jiné se lze podívat třeba na statistiky počtu hospitalizovaných lidí a porovnání variant delta a omikron. Jaké jsou tedy zatím aktuálně závěry a co všechno si z nich můžeme vzít my jako Česká republika?

Třetí dávka ochrání jen částečně

Šéf Dánského zdravotnického úřadu Soren Brostrom se vyjádřil pro Copenhagen Post tak, že počet infekcí se sníží rychlým zavedením posilující dávky. Plně očkovaná jsou o 55 % lépe chránění než lidé, již očkováni nebyli. Podle nové vládní strategie musí dostat skupina 18 až 39letých posilující dávku do 4,5 měsíce.

Omicron

Foto: Pixabay

V očkování jsou Dánové vepředu, ale restrikce přicházejí

Druhou dávku již dostalo 77 % lidí. 42 % již obdrželo třetí posilující dávku. I tak je to ale málo. Restriktivní opatření přicházejí. Konkrétně Dánové dočasně uzavřou školy, do Dánska mohou přijít jen osoby mající negativní test na covid. I plně očkovaní lidé. Opatření se nevztahuje pouze na osoby, které si prošly covidem.

Hospitalizovaných není ještě tolik

Opatrný optimismus je zřejmě na místě. V minulém týdnu přibylo zhruba okolo 150 až 250 lidí do nemocnic za den. Cekové počty nově nakažených přitom činí okolo 15 000.

Menší nebezpečí?

Země se soustředí na omicron. Odhalilo se 183 případů s tím, že u omicronu je o 40 % nižší riziko hospitalizace. Stejná data uváděla londýnská Imperial College. Imunitu ale umí omicron obejít lépe.  

Zdroje info: idnes.cz, cphpost.dk, health.com

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.