Nosíte přebytečná kila? Ovlivňují vaše tělo víc, než myslíte

Nadváha

Obezita není jen kosmetickým problémem. Bohužel se může negativně projevit na celkovém zdraví člověka. A to hned několika různými způsoby. Zdravá strava dodává člověku důležité vitamíny a minerály, které ze zpracovaných potravin a slazených nápojů nemůžeme získat. A právě ony jsou důvodem obezity některých lidí. Jak obezita skutečně ovlivňuje lidské tělo? Nejedná se jenom o pohybový aparát!

Omezená pohyblivost

Lidé, kteří bojují s nadváhou a obezitou, trp bolestmi v oblasti páteře, ale také velké části zad a periferních kloubů. Pokud tělo musí nést více kilogramů, má to destabilizující vliv na celý pohybový aparát. Takový člověk je pak méně pohyblivý a také pomalý. Pohyb pro něj může být bolestivý. A nyní se dostáváme do začarovaného kruhu: aby bylo dosaženo lepšího zdravotního stavu, měl by se pacient hýbat. Jeho zdravotní stav mu to ale neumožňuje. Obvykle se proto doporučuje například cvičení ve vodě, které snižuje zátěž na pohybový aparát.

Obezita

Foto: Pixabay

Degenerace páteře

Pokud tělo musí unést více kilogramů, dochází k jeho přetížení. Zejména v oblasti páteře. Tělo je schopné krátkodobě unést mírnou nadváhu asymptomaticky. Pokud ale člověk nepřestane přibírat, může se problém prohlubovat. A způsobí mnohé problémy. Tuk se ukládá především v dutině břišní, což zatěžuje svaly této oblasti. Břišní svaly jsou spojeny s bederní páteří a působí tak přímo na ni. Vzhledem k tomu, že fascie je velmi inervovaná, příznaky bolesti se mohou rychle rozvinout.

Tlak na klouby

Čím větší tělesná hmotnost, tím větší tlak na klouby. Týká se většinou kolenních kloubů, které nesou váhu našeho těla. Zvýšený tlak na klouby v důsledku vyšší tělesné hmotnosti se projevuje bolestmi kolen či neschopností narovnat nebo ohnout koleno. Tyto problémy se dají řešit jediným způsobem: hubnutí a rehabilitace.

Kardiovaskulární systém

Obézní lidé mají tuk nejenom v podkožní oblasti, který nám většinou vadí nejvíce. Existuje také viscerální tuk, který se nachází v blízkosti důležitých lidských orgánů. Může narušovat jejich funkci. Tuk se nachází také v krevních cévách a tepnách. Tímto znesnadňuje průtok krve a vede ke zvýšenému krevnímu tlaku, vyššímu cholesterolu v krvi a ke zvýšenému riziko infarktu nebo mrtvice. A tak dochází k ovlivňování kardiovaskulárního zdraví.

Zdroj:

https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Ortopedia/Nadwaga-a-bol-plecow-stawow.-Jak-nadmiar-kilogramow-wplywa-na-cialo

https://codeoflife.cz/telo/co-nadvaha-opravdu-ovlivnuje/

Foto: Pixabay