Neštovice

Neštovice a pobyt venku

Neštovice patří mezi onemocnění, která dokážou potrápit jak děti, tak pochopitelně i dospělé. Jedná se o nakažlivou nemoc, jež se přenáší bohužel mnoha nejrůznějšími způsoby. Mnohdy bohatě postačí pobývat s nakaženým i krátkou dobu v blízkosti a infekce se pohodlně přenese. Nejde fakticky o nic nebezpečného, nicméně je třeba zpozornět a snažit se nemoc léčit co možná nejefektivněji. Zejména v dospělosti u neštovic může dojít k mnoha komplikacím, jež mohu být značně nepříjemné. My se soustředíme na základní charakteristiku nemoci a také na její spojitost s pobytem venku v případě nákazy.

Příčiny a projevy neštovic

Hned na počátku je třeba konstatovat, že se jedná o plané neštovice a nikoli o ty pravé, které byly v minulosti velmi závažným onemocněním kosícím celé generace lidí. Plané neštovice jsou způsobeny virem varicella zoster, který se nápadně podobá dalšímu způsobujícímu mononukleózu, případně opary. Je nutné poznamenat, že se jedná o virus přenosný z člověka na člověka. Projevy jsou poměrně typické, kdy na počátku přijdou nečekané horečky bez jakýchkoli jiných symptomů. Mohou se objevit i bolesti hlavy, žaludku apod. Po jednom až dvou dnech přichází na řadu patrná vyrážka. Je naplněna tekutinou a připomíná puchýřky. Ty postupně vytékají a zasychají, k čemuž se používá pudr.

Léčba neštovic

Léčba neštovic spočívá hlavně v eliminaci projevů, tedy zmiňovaných puchýřků. Na ty se používá buď krém, nebo klasický pudr. Obě dvě látky napomáhají k jejich usychání. Jinak se mohou podávat i léčiva, která mají za úkol snížit horečnaté stavy, jež mohu být samy o sobě nejnebezpečnější. Dnes se mnohdy doporučuje nechat zmiňované puchýřky dýchat v klidu. Rychleji zasychají a postupně mizí, což je pro nemocného ideální.

Jít ven byste jen tak neměli

Když dostaneme plané neštovice, kdy můžeme ven? Přesně takto se ptají mnozí lidé, kteří tímto onemocněním trpí. Především u dětí je velmi náročné udržet je v interiéru. Rozhodně tedy není od věci vysvětlit nemocnému, že je nakažlivý pro své okolí a měl by brát ohled na to, aby neonemocněli ostatní lidé. S horečkou navíc nepřipadá v úvahu, že by měl být na studeném vzduchu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *