Nepříjemný vaginální zápach: příčiny a jak se ho zbavit

Žena

Nepříjemný zápach je vždycky důvodem, proč se lidé cítí ve společnosti nepříjemně. Ne vždy si jsou vědomi, jak se tohoto problému zbavit, a tak se pokud možno vyhýbají společnosti. Tím horší je problém, čím intimnější je jeho zdroj. Spousta lidí se totiž bojí o svých intimních problémech mluvit i s lékaři. Pokud se zápach šíří z rozmnožovacích ústrojí ženy, nemusí jít ale pouze o „kosmetickou“ vadu.

Co je normální zápach?

Uvádí se, že každá ženská vagína má svou vlastní vůni. Určitý pach je tedy možné cítit pokaždé, protože vagína produkuje určité sekrety. Tento pach je tvořen fyziologickou částí, která je naprosto normální. Pochva navíc vydává pachy, které se vyvíjejí v průběhu života ženy. Vůně se také může změnit po sexu nebo po menstruaci. Zdrojem zápachu může být také pot, který se shromažďuje v intimních oblastech.

Kalhotky

Foto: Pixabay

Osobní hygiena je důležitá

Pro odstranění nepříjemných zápachů je důležitá pravidelná osobní hygiena. Jsou ale také ženy, které sahají po intimních deodorantech, parfémech či krémech, které mají za úkol nepříjemný zápach překrýt. Příliš mnoho péče ale může přinést opak toho, co bychom chtěli – namísto zbavení se problému může vzniknout jiný problém, například s vytvořením nerovnováhy vaginální flóry. K tomu může dojít častým používání nevhodných kosmetických prostředků. A tento stav je pozvánkou pro různé infekce.

Intimní mycí prostředky

Vzhledem k tomu, že vaginální flóra obsahuje asi 60 % dobrých bakterií, které jsou zapotřebí, není dobré se jich zbavovat různými výplachy. Intimní mycí prostředky jsou vhodné tehdy, když je používáme jednou, maximálně dvakrát za den. Nenarušují pH v pochvě, takže jsou rozhodně lepší než běžná mýdla. I intimní mýdla ale používáme pouze zevně.

Zdravotní problémy

Někdy ale nemusí jít pouze o přirozený zápach. Může jít o zápach, který je zapříčiněn některými infekcemi, jako je například bakteriální vaginóza (bakterií je ve vagíně více, než je běžné, obvykle jde o typy Garnerella vaginalis a Atopobium vaginae). Vaginální flóra se tak naruší a začne produkovat látky způsobující nepříjemný zápach, který se často připodobňuje zápachu „shnilých ryb“. Také trichomoniáza (infekce způsobená parazitem Trichomonas vaginalisa) je zdrojem nepříjemného zápachu. Pro tuto infekci je typický žlutavý až zelenavý výtok.

Zdroj: https://www.santeplusmag.com/pourquoi-mon-vagin-sent-il-mauvais-et-quand-faut-il-sinquieter-sante-sexuelle-000000053/

Foto: Pixabay