Není kaštan jako kaštan! Jeden léčí, druhý skvěle chutná

kaštany

Pomalu se k nám blíží období podzimu. Jedním z jeho atributů je i sběr kaštanů. Tyto plody se však hodí i na jiné věci, než je vyrábění postaviček a zvířátek ve výtvarné výchově. Nejprve je ovšem nutné rozeznat jednotlivé druhy kaštanů od sebe. Jsou totiž dva.

Podobné, ale přece jiné

V České republice se vyskytují dva druhy stromů s podobnými plody, jsou však každý jiný. Prvním z nich je jírovec maďal. Ten produkuje klasické kaštany, které jsme nosili na podzim do školy na výrobu výzdoby. Tyto plody nejsou jedlé, a to kvůli vysokému obsahu saponinů. Pomáhat však dovedou i tak. Z rozkrájených plodů se připravuje nálev, který slouží jako mazadlo na bolavé klouby. Obsažené saponiny mají také vliv na krevní oběh, tiší onemocnění žil a poruchy oční sítnice.

Druhým zástupcem s podobnými plody je kaštanovník jedlý. Jeho kaštany, jak už název napovídá, jedlé jsou. A dokonce výborně chutnají! Obsahují spoustu minerálů, jako například hořčík, fosfor nebo draslík, který účinně bojuje proti zadržování vody v těle a otokům končetin. Z kaštanovníku však můžete využít také listy. Z nich lze připravit čaj nebo nálev, který působí proti kašli.

jedlé kaštanyJedlé kaštany: foto Pixabay

Kaštanové pokusy a skoro národní jídlo

Kaštany z jírovce maďalu byly využívány na různé pokusy, především co se homeopatických přípravků týče. Tinktura z jeho plodů by prý měla regulovat dětskou hyperaktivitu a roztěkanost. Zkoušeli jste někdy tuto tinkturu využít?

Jedlé kaštany jsou zase symbolem podzimní pochoutky. Kdysi měly velkou tradici i u nás, ale dnes je máte možnost ochutnat jen občas na předvánočních trzích. Pokud si je tedy neupražíte doma. Stačí namočit suché plody do vody (nejlépe přes noc), poté je uprostřed naříznout a dát do trouby péct. Jejich charakteristickou vůni si zamilujete. Použít je můžete také do nádivek, omáček nebo jako náplň dezertů.

Zdroje: http://www.jedlykastan.cz/vyzivova-hodnota-jedleho-kastanu-a-jeho-lecive-ucinky-1404041388.html

http://medicina.cz/clanky/5820/80/Obdobi-kastanu/

Kaštany: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.