Nemáte doma nelegální dětský respirátor KN95? Roztrhl se totiž s nimi pytel

Pro své děti chce většina rodičů to nejlepší. Platí to pochopitelně i pro dětské respirátory, jež jsou nutnou součástí aktuální výuky na školách v době koronavirové pandemie. A tak rodičové neváhají nakoupit zásobu kvalitních respirátorů za nemalé peníze. Nyní však přišla Asociace nanotechnologického průmyslu ČR s tím, že dětským respirátorům KN95, které jsou na českém trhu prodávané, chybí řádná certifikace, a jsou tak nelegální. Jak je to možné?

53 značek respirátorů KN95 neprošlo

Se zprávou, která rodiče asi moc nepotěší, přišla Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky ve spolupráci se vzdělávací a poradenskou společností Porta Medica. 53 značek respirátorů KN95, jež se vyskytují na českém trhu v internetových obchodech, nemá řádné označení CE nebo ho má padělané, a jsou proto nelegálně prodávané. Pokus provedl jeden z pracovníků asociace, kdy během tří hodin nakoupil prostřednictvím nabídky srovnávačů Zboží.cz a Heureka.cz celkem 53 respirátorů. Na žádný z koupených respirátorů se nevztahovaly výjimky, kterou udělovala Česká obchodní inspekce (ČOI) v první polovině minulého roku.

Respirátor KN95. Foto: Unsplash

Za vším hledejte peníze

Výrobci respirátorů v České republice a v ostatních státech Evropy museli investovat nemalé finanční prostředky do vývoje respirátorů a splnit také náročné požadavky na jejich certifikaci. Přitom dovozci nelegálních respirátorů na potřebné certifikace nehleděli a trh zaplavili respirátory KN95 s často padělanou certifikací. Česká obchodní inspekce sice během období leden až duben letošního roku rozdala 81 pokut s průměrnou hodnotou pohybující se okolo 14 tisíc korun. Je to ve skutečnosti směšná částka ve srovnání s tím, co tito dodavatelé získali na prodeji nelegálních respirátorů.

Kde je možné získat informace o padělcích respirátorů?

Jestliže máte zájem zjistit, jak je na tom z hlediska certifikace váš respirátor, který jste si zakoupili, podívejte se na webové stránky ÚNMZ (Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví), kde je k dispozici i leták, ve kterém jsou uvedené veškeré náležitosti, jenž by měl certifikovaný respirátor KN95 splňovat.

Zdroj info: Nelegální dětské respirátory v Česku? Kam se jen podíváte | Protext – PR služby ČTK

Děti. Náhledové foto: Unsplash

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.