Nejoblíbenější levný přírodní lék, který si můžete vyrobit

Lípa

Znáte nejoblíbenější přírodní lék, který působí proti nachlazení a zbaví vás i odporných hlenů? Můžete ho využívat i jako prevenci! Zjistěte oč se jedná…

Lipové květy jsou v bylinkářství velmi důležitou surovinou. V dnešní době objevíme lékárnu na každém rohu a můžeme si koupit lék téměř na všechno. Přírodní léky znovu získávají na proslulosti, protože jednotlivci se vracejí k bylinkám a běžným lékům. S čím vám může pomoci lipový sirup? Může být neuvěřitelným lékem na horečku nebo běžné nemoci. Pomůže vám dokonce i se správným zažíváním.

Víte, kdy lípa vykvete a kdy jít sbírat suroviny?

Kdy začít sbírat lipový květ, poznáte podle čichu. Jakmile lípa začne kvést, můžete cítit lehkou a sladkou vůni. Ale ne každý může zaznamenat vůni, takže si raději napište do kalendáře poznámku na červenec. Květy se mohou v závislosti na podnebí objevit již na konci června. Počátkem července buďte ostražití, abyste nepropásli ideální čas na sběr listů.

Sušené listy objevíte i v obchodě s bylinkami. Jsou ideální pro přípravu nálevů a čajů. Na sirup však budete potřebovat čerstvé části. Sbírejte je na stromech daleko od komunikačních cest nebo mechanických pásem. Jakmile najdete vhodný strom, vyberte si pro sběr suchý a slunečný den. Vybírejte pouze pevné odnože a zdržujte se od sběru vybledlých nebo poškozených květenství.

Lípa květ
Foto: Pixabay

Zkuste si uvařit vlastní sirup

Nejlepší je si nasbírat zásobu dvou nebo tří hrstí květů. Svou sbírku přelejte 1 litrem vody. Květy očistěte od větviček a listů. Položte je na papírovou utěrku a na hodinu je nechejte ležet. Propláchněte je studenou vodou a znovu je rozložte na utěrku. Mezitím si připravte sladký lák. Do hrnce nalijte litr vody, přidejte 800 g cukru a přiveďte k varu. Pravidelně míchejte.

Vložte květy na dno suché a vydezinfikované sklenice. Zalijte je horkou vodou a cukrem. Přidejte také citronovou šťávu z jednoho citronu. Promíchejte, přikryjte plátnem a odložte na 3 dny do tmavého místa. Květy musí být celé zalité sirupem. Jednou denně je rozmixujte. Nakonec směs přeceďte přes jemné sítko nebo plátno. Směs ještě jednou přiveďte k varu, nalijte do menších lahví nebo nádob a pevně uzavřete.

Zdroje info: bylinkovo.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay