Migréna

Nejčastější příznaky migrény

Bolí vás často hlava? Nevíte proč? Možná se jedná o migrénu, tedy o onemocnění mozku, projevující se bolestí hlavy a dalších nepříjemných příznaků! V následujících řádcích si představíme nejčastější příznaky, které se u migrény objevují!

Bolesti hlavy

Nejčastějším a opravdu nepříjemným příznakem je pulzující bolest hlavy. Jedná se o tupou bolest hlavy, se kterou se dá v podstatě normálně fungovat, a taky s touto bolesti lidé normálně fungují, ale pokud bolest trvá nepřetržitě více jako 4 hodiny, měli bysto to sdělit vašemu obvodnímu lékaři.  Bolesti hlavy při migréně jsou individuální, někdo cítí bolest na obou stranách někdo jen na straně jedné. Obvykle pacienti cítí tlak kolem očí, čela a tváří.

Aura, nevolnost a další příznaky

Některé teorie uvádí, že za bolestí jedné strany hlavy při migréně může trojklaný nerv. Ten může být i příčinou bolesti nejen hlavy, ale i krku.  Při nástupu migrény, dochází ke snížení průtoku krve do mozku, výsledkem jsou laicky řečeno mžitky před očima neboli vizuální aura. Mnozí pacienti vidí světla různých barev, obecně mají zkreslené vidění. Tyto příznaky se mohou objevovat jen na jedné straně zorného pole.  Mezi další časté příznaky patří také nevolnost, zvracení nebo závratě. I naše střeva jsou totiž napojena na náš nervový systém. Střeva během migrény pak zpomalují svou funkci, což může vést právě k nevolnosti.

Příčiny migrény jsou nejasné

Dodnes nejsou příčiny migrény úplně známy. Jediné co je jisté, je, že se jedná o poruchu při prokrvení mozku. U některých pacientů se může jednat o dědičnou záležitost, u jiných zase onemocnění mozku. Každý kdo trpí migrénou, by měl být neurologicky vyšetřen. Léčba migrény pak spočívá zejména v podobě léků a také v úpravě životního stylu. Pacient si vede záznamy o momentech, které mohou záchvatovité bolesti hlavy vyvolávat a těmto momentů se pak snaží předcházet.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *