Nebezpečné kombinace potravin: vyhněte se jim!

Čaj a citron

Některé kombinace potravin si dáváme dohromady bez rozmyslu. Máme totiž dojem, že k sobě patří a vzájemně doplňují svoji chuť. Bohužel tyto dvojice někdy nemusí být vhodným spojením, protože mohou způsobit více škody než užitku. Tak například živiny z jedné z potravin nemusí být pro tělo dostupné. Existují dokonce případy, kdy se potraviny stávají rovnou nebezpečné.

Čaj a citron

Dokážete si představit dvojici, která by k sobě šla lépe? Bohužel podle odborníků na výživu je tato kombinace chybná. Čaj obsahuje celou řadu účinných složek, které nás dokážou ochránit před rakovinou a mrtvicí. Citron zase obsahuje spoustu vitamínu C. Takže by se mohlo zdát, že spojením obou vznikne doslova elixír zdraví. Avšak pravdou je, že čajové listy obsahují hodně hliníku. Tento prvek je spojován se změnami mozku, které mohou způsobit například Alzheimerovu chorobu. V čaji ale hliník naše tělo nevstřebává. Problém nastává v případě, že do čaje přidáme citronovou šťávu – ta promění nestravitelný hliník na snadno vstřebatelný.

Losos

Foto: Pixabay

Ryby a olej

Ryby jsou velice zdravé a jejich konzumace se obecně velmi doporučuje. Obsahují omega-3 mastné kyseliny, které neutralizují prostaglandiny, způsobují zánětlivé změny kloubů, rakovinu a poruchy ve fungování nervového systému. Ve slunečnicovém nebo kukuřičném oleji se nachází omega-6 mastné kyseliny. Poměr omega-3 a omega-6 by měl být správný, protože pokud tak není, může dojít k urychlení stárnutí organismu. Nejlepším řešením je ryby připravit v páře, upéct je nebo grilovat. Nebo k jejich přípravě použijte olivový olej.

Pozor na mýtus: rajčata a bílý sýr

Rajčata se v kombinaci s bílými druhy sýra konzumují již od nepaměti. Na některých internetových zdrojích se můžete setkat s tvrzením, že kombinace obou vede k tvorbě nerozpustných krystalů, které se usazují v kloubech a způsobují silné bolesti při každém pohybu. Není to ale pravda. Žádné vědecké důkazy, které by toto tvrzení podporovaly, neexistují.

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-nigdy-nie-lacz-ze-soba-tych-produktow-to-grozne,nId,5883725

Foto: Pixabay