Nebezpečí jménem nosní sprej: nepoužívejte jej příliš často!

Nosní sprej

Nosní sprej na rýmu je dostupný v celé spoustě variant. Je to volně prodejný lék, takže jej spousta lidí považuje za naprosto bezpečný. Jak se ale ukazuje, není to tak úplně pravda. Používat bychom jej měli pouze v nouzi nejvyšší, tedy například pouze před spaním, abychom uvolnili nos. Rozhodně bychom nosní sprej neměli užívat dlouhodobě, což ostatně uvádí každý výrobce v návodu. Dobu použití rozhodně nepřekračujte, může to být nebezpečné!

Ucpaný nos

Ucpaný nos a neschopnost dýchat jím je velmi obtěžující záležitost, která nás doprovází při rýmě. Toto běžné onemocnění zažije minimálně jednou ročně každý člověk. A 70 % z nás sahá po nosních sprejích proti rýmě. Lékaři se shodují na tom, že rýmu bychom měli léčit, aby se infekce nerozšiřovala dál. Vhodným způsobem jsou nosní spreje a kapky obsahující dekongestanty. Jejich použití má ale svá pravidla, která bychom rozhodně měli dodržovat.

Nosní sprej

Foto: Pixabay

Nosní sprej jen krátkodobě

Tím hlavním, co spousta lidí nedodržuje, je délka užívání. Nosní spreje proti rýmě rozhodně nejsou vhodné k dlouhodobému užívání. Pokud bychom užívali sprej po dobu delší, než doporučuje výrobce, pak si zaděláváme na takové problémy, jako je neprůchodnost nosní sliznice, a tím pádem i rýmy. Obvykle probíhá léčba po dobu tři až pěti dnů (u dětských sprejů se tato doba může lišit). Časté používání vede k úbytku nosní sliznice, takže nemůže být zajištěna její správná funkce. Není tak schopna zvlhčovat vzduch a ohřívat jej, zachytávat drobné částice z vnější a chránit před bakteriemi a viry.

Sprej nefunguje

Po dlouhodobém použití už přestává sprej fungovat, nosní sliznice je zduřelá a schopnost dýchat nosem je omezená. V tomto stádiu už problém sám neodezní a na místě je návštěva lékaře. V extrémních případech může pomoci jedině operace. Ve většině případů si s tímto stavem poradí spreje s kortikoidy.

Zdroje info:

https://www.webmd.com/allergies/features/nasal-spray-are-you-overdoing-it

https://www.medicalnewstoday.com/articles/312643

https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zdravi/599548/lekar-varuje-pred-spreji-do-nosu-kdyz-to-s-nimi-pri-ryme-prezenete-hrozi-operace.html

Foto: Pixabay