Nastala sezóna lipového květu. Jak jej sušit a uchovat?

lípa

Mezi přírodními léky je bezkonkurenční jednička a milují jej i včely. Řeč je o lipovém květu, jehož sezóna je nyní v plném proudu. Víte, jak jej sbírat, sušit a uchovávat? Škála jeho využití je opravdu široká, proto by neměl chybět v žádné domácí lékárně.

Žlutý kvítek s lístky

Lípy obvykle rozkvétají v červnu, ale letos kvůli chladnějšímu jaru začaly kvést o něco později. Květ určitě každý zná: je to žluté nebo bílé květenství na dlouhé stopce s přidruženými světlými lístky. Na stromě jsou květy celkem nenápadné, prozradí je však jejich vůně a množství včel, které lípy rády opylují. Však je také čistý lipový med jeden z nejžádanějších na trhu.

lipový květLipový květ: foto Pixabay

Sběr ve správnou chvíli a kvalitní sušení jsou pro zachování léčivých vlastností lipového květu klíčové. Květenství můžeme trhat ještě než se plně rozvinou všechny kvítky. Vhodné jsou teplé a slunečné dny, kdy květy nejsou nadmíru vlhké. Sebrané květy se mohou sušit v sušičce, ale nejlépe jim bude venku, třeba na plechu vyloženém novinovým papírem. Umístěte je do stínu, kde dostatečně proudí teplý letní vzduch. Na slunci by se květy spálily. Po usušení je uchovávejte na tmavém místě a nejlépe v uzavřené nádobě, aby neztratily vůni.

První pomoc při nemoci

Lipový květ byl už za dob našich babiček nepostradatelným pomocníkem v léčbě nachlazení. Ve formě čaje také léčí průdušky a využívá se jako prevence onemocnění cév. Skvěle se hodí i pro děti. Dovede je uklidnit před spaním a příznivě působí na rozvoj imunity. Pokud v zimě prochladnete, určitě vás povzbudí a prohřeje lipová koupel. Květy lze využít i pro výrobu domácí kosmetiky, vlasových zábalů nebo sirupů. V čajích je můžete kombinovat i s jinými druhy bylin, například s heřmánkem či meduňkou. Sbíráte lipové květy i vy? Se zajímavými tipy na jejich využití se nám můžete pochlubit v komentářích.

Zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/lipovy-kvet-je-jednicka-v-prirodni-lecbe/

Lípa: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.