Na kolik vyjde pes? Jejich počet v domácnostech roste, pomáhají nám proti osamělosti

Pes

Pes se stal jakýmsi lékem na osamělost. V době lockdownu vzrostl počet těchto domácích mazlíčků o 15 %. Někteří lidé ale zapomínají na to, že náklady na psa nečiní jen pořizovací částka, za kterou psa koupíte. Zvíře musíte krmit, vybavit hračkami (pokud nechcete, aby se pustit do vybavení vaší domácnosti), pravidelně chodit k veterináři, na procházky a podobně. To vše se pojí s dalšími náklady. Na kolik vás vyjde pes?

Počáteční náklady na psa

Prvotní náklady, jsou samozřejmě náklady za psa. Vzhledem k tomu, že v době Covidu poptávka po těchto mazlíčcích vzrostla, může být problémem získat psa-voříška jen tak od známého zdarma, jako se to dělo předtím. Spousta lidí také upřednostňuje speciální rasu a obrací se tedy na chovatele. Ten může poskytnout psa bez papírů nebo rovnou s papíry. A to může znamenat až desetitisícové částky. Pes z útulku vychází levněji, obvykle za několik stokorun.

pes

Foto: Pixabay

Vybavení pro psa

Do počátečních nákladů ale musíte zahrnout také potřeby, které je nutné vynaložit jednorázově (s postupem času, jak se věci opotřebují také opakovaně). Jedná se například o psí pelíšek nebo boudu, v případě dlouhosrstých plemen se jedná o speciální kartáče na vyčesávání chlupů, nějaká ta hračka, vodítko, náhubek, obojek, misky na jídlo a vodu, antiparazitní spreje, přepravku a postroj do auta a další potřeby. Váš pes potřebuje také speciální prostor, kde bude moci nerušeně odpočívat.

Opakované výdaje

A pak jsou tu výdaje, které budete vynakládat opakovaně. Typicky se bude jednat o granule, pamlsky a psí konzervypsí konzervy nebo doplňky stravy (například na klouby větších plemen). Cena krmiva se pohybuje v rozmezí od 100 do 180 Kč za jeden kilogram. Pes potřebuje denně 100 g na 10 kg své váhy, což znamená, že pes, který váží 32 kg, spotřebuje za rok až 117 kg granulí. Řekněte, že mu kupujete granule, které stojí 140 Kč za kilogram. To činí měsíční náklady 1 365 Kč, a roční pak 16 380 Kč. Díky kvalitnímu krmivu můžete předejít celé řadě onemocnění. A veterinář je další objemná finanční položka.

Náklady na veterináře

Veterinář stojí nemalé peníze. V první řadě se to týká očkování. Každý pes v ČR musí být nutně očkován proti vzteklině, což je náklad, který činí okolo 500 Kč a je nutné ho opakovat každé 3 roky. K dispozici je ale celá řada dalších očkování, která vás mohou ušetřit následných mnohem vyšších plateb za nemoci vašeho zvířete. Očkuje se obvykle proti proti psince, parvoviróze nebo leptospiróze. Každý pes musí být očipován, což je náklad ve výši 500 až 900 Kč. Za psa se platí také pravidelný roční poplatek na obecním úřadě, kde bydlíte. Ten může činit až 1 500 Kč (může být i nižší). Velkou položkou jsou pak operace a léčba nemocných zvířat. Ty mohou stát i tisíce korun.

Zdroj: https://www.bydlet.cz/611682-za-uplynuly-rok-vzrostl-pocet-psu-v-domacnostech-o-15–kolik-stoji-pece-o-psa/

Foto: Pixabay