kids-1925249_640

Na in-line bruslích se můžete i zabít aneb jaká zranění si lze přivodit

Říká se sportem ku zdraví a někdo dodává – i k trvalé invaliditě. A není ani moc daleko od pravdy. Stačí, abyste vyrazili na cyklostezku na in-line bruslích, nešikovně upadli a nepříjemné zranění nenechá na sebe dlouho ček9at. Jak je možné mu zabránit?

Nejčastější zranění na bruslích

Jízda na in-line bruslích patří k oblíbeným sportovním aktivitám, kterým se věnují věkové kategorie od malých dětí až po starší dospělé. Je to fajn, když můžete na bruslích brázdit po cyklostezkách, nasávat okolní vzduch a užívat si pohybu. Leč všeho do času. Někdy malé zaškobrtnutí zapříčiní nepříjemný pád, po kterém následují stejně nepříjemné úrazy. Bohužel se již vyskytly i případy, kdy bruslař upadl přímo na nechráněnou hlavu a svému zranění na místě podlehl. Jiný si při pádu pochroumal plotýnky v páteři tak nešikovně, že ochrnul na jednu nohu. Další vyvázli třeba jen se zlomeninami obou horních končetin. Po dlouhých několik týdnů však zůstanou odkázáni na pomoc druhých, protože se zlomenými rukami v sádře se o sebe moc nepostarají.

Trekové brusle. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Při pádech na bruslích nejčastěji dochází vedle poranění horních končetin také k úrazům hlavy – zlomeniny lebky nebo otřes mozku. Proto by se měl bruslař naučit správně padat tak, že vystrčí hlavu co nejvíce vpřed, aby se největší energie pádu rozložila mezi ramena. Na místě je používání helmy, snižuje riziko poranění. To ostatně platí i pro ostatní části těla, takže chrániče mají své opodstatnění. Při pádech na in-line bruslích si můžete poranit také vazy v koleně, nebo přivodit zranění kotníku.

Jak zabránit pádům na bruslích

To, co platí pro in-line nebo trekové bruslení, má platnost také pro bruslení na ledě. Při výběru bruslí dbejte především na kvalitu výrobku a správnou velikost. Bota nesmí tlačit ani nesmí být příliš volná. O chráničích jsme už hovořili. Důležité je umět brzdit, nejezdit na vlhkém povrchu a nevyjíždět na bruslích tehdy, kdy jste unavení.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *