Mužská andropauza: Problém, o kterém se moc nemluví

O ženské menopauze na vás vyskočí informace z řady článků na internetu. Dozvíte, kdy přichází, co při ní žena pociťuje a co by měla dodržovat. Ale že pánové procházejí něčím podobným, vědí snad jen odborně vzdělaní lidé. Běžná populace má za to, že problém stárnutí reprodukčních orgánů je jen věcí ženského pokolení. Takže, jak to mají muži?

Na vrcholu sil do čtyřicítky. Pak to jde už jen z kopce

Během puberty u chlapců dochází k prudkému stoupání produkce mužských pohlavních hormonů. Formuje se maskulinní typ postavy a mužský genitál, zesiluje se sexuální orientace a touha po ženách (případně po mužích). Dostatečně vysoká hladina androgenů (mužských pohlavních hormonů) se udržuje asi do čtyřicítky. Její pokles je nejviditelnější mezi 50. až 55. rokem života muže. Pánové na sobě mohou pozorovat změny v ochlupení, které se stává řidším. Mohou se zvětšovat prsa, objevuje se zvýšená únava, deprese, obezita, návaly horka i nechuť k pohlavnímu životu. Tedy něco podobného, co v menopauze zažívají ženy.

Foto: Pixabay

Problém zvaný zvětšená prostata

Kromě toho se u mužů mohou objevit problémy s prostatou, čehož jsou ženy ušetřeny. Tzv. benigní hyperplazie prostaty postihuje až 40 procent mužů po padesátce. Prostata se zvětší a utlačuje močovou trubici. To vede k častějšímu močení, pánové jsou nuceni chodit na toaletu i v noci, proud moči už za nic nestojí. Ruku v ruce s tímto kráčejí problémy v sexuální oblasti – libido se někam vytratilo a erekce jakbysmet.

Dá se s tím něco dělat?

Mužská andropauza je přirozeným procesem lidského stárnutí. Chce to ovšem se tomu nepoddávat, udržet si optimální hmotnost, jít si zasportovat nebo se věnovat i jiným pohybovým aktivitám. Zároveň by po padesátce měl každý muž preventivně chodit na vyšetření k urologovi, jehož účelem je vyloučení možného karcinomu prostaty či onemocnění ledvin.

Zdroj info: https://www.ordinace.cz/clanek/andropauza/

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.