Muži trpí zvětšenou prostatou, která se dá řešit

Muž

Máte potíže s močením – jako je slabý proud, opožděný začátek nebo pocit nedostatečného vyprázdnění? Pravděpodobně se jedná o zvětšenou prostatu, což je problém, se kterým se v dnešní době potýká velké množství mužů ve věku kolem 50 let, ale také se projevuje u mnoha mladších. Léčba potíží může být farmakologická nebo chirurgická! Záleží na velikosti postižení…

Co je to vlastně prostata?

Prostata nebo předstojná žláza je označení pro mužský pohlavní orgán, který má u zdravého muže velikost přibližně vlašského ořechu. Nachází se na spodní straně močového měchýře, na který zespodu naléhá, a obklopuje počáteční část močové trubice. Je tvořen drobnými orgány, které vytvářejí semennou tekutinu.

Jak dojde ke zvětší?

Zvětšená prostata je druh onemocnění, které ovlivňuje velkou část mužské populace. Odborně se tomuto problému říká benigní hyperplazie prostaty (BPH), což je stav, kdy se buňky zvětšují a poté rozšiřují určité tkáně nebo orgány.

V tomto případě se jedná zejména o nodulární hyperplazii, což naznačuje, že zdvojení buněk se soustřeďuje jakoby v určitých oblastech lidského těla, kde se tvoří uzlíky. Ty se objevují v centrální části prostaty, kde stlačují močovou trubici a způsobují problémy s močením. Prostata také zespodu tlačí na močový měchýř a mění jeho tvar. Výsledkem je, že moč uvízne v močovém měchýři.

Jaké příčiny způsobují zvětšení prostaty

Existuje celá spousta vlivů, které stojí za zvětšování prostaty. Ať tak či onak, je důležité si uvědomit, že rozvoj benigní hyperplazie prostaty není způsoben rakovinou prostaty ani jiným nebezpečným nádorem. U pacientů se s rostoucím věkem zvyšuje tvorba estrogenu a zvyšuje se i ovlivnitelnost prostaty dihydrotestosteronem. To následně podporuje její vývoj a může za pomalé rozšiřování prostaty. Rychlost vývoje se u každého liší, stejně jako projevy tohoto problému se zdravím. Zatímco někteří se nesetkají s žádnými problémy, u jiných dochází k rychlému vzniku příznaků.

  •       Věk
  •       Geny
  •       Cukrovka
  •       Nadváha
  •       Životní styl
  •       Stravovací návyky
  •       Vysoký krevní tlak
  •       Vyšší produkce testosteronu

Projevy zvětšené prostaty

Vzhledem k tomu, že zvětšená prostata u mužů utlačuje močovou trubici a dráždí močový měchýř, běžné projevy zahrnují potíže s močením. Rozšířená prostata omezuje močovou trubici, což oslabuje proud moči, který je nepravidelný. Muži se musí při močení mnohem více namáhat. Přestože může být námaha nepříjemná, nikdy by neměla být doprovázena pocity pálení nebo řezání. V takovém případě by se s největší pravděpodobností jednalo o zánět močových cest, které může, ale nemusí být komplikací zvětšené prostaty.

V každém případě je zásadní začít tento problém řešit co nejdříve. Po vymočení mají muži pocit nedostatečného vyprázdnění v důsledku tlaku na močový měchýř, protože v rozsahu prostaty se tvoří jakési valy. Za ním se vytvoří kapsa, ve které se moč neustále hromadí a nemůže překonat zábranu. To je spojeno s velkým nutkáním se jít vyprázdnit…

Prostata
Foto: Pixabay

Jaká je léčba?

V každém případě, pokud zaznamenáte některý z příznaků, a váš stav je začne zhoršovat, měli byste odhodit stud a zamířit do ordinace lékaře. Je to z toho důvodu, že zvětšená prostata sebou nese i určitá rizika a další zdravotní komplikace…

Pokud jde o druh léčby zvětšené prostaty, záleží na intenzitě potíží, se kterými se člověk potýká. V případě, že jsou příznaky mírné, lékař vám doporučí sledovat svůj stav, chození na pravidelné kontroly a pravděpodobně i úpravu životního stylu. V závažných případech může být samotná léčba konzervační (léky) nebo chirurgická.

Zdroje info: https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/prostate-problems/prostate-enlargement-benign-prostatic-hyperplasia, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558920/

Náhledové foto: Pixabay