Migréna a její léčba

Když vás bolí hlava, jste zpravidla totálně vyřazení z provozu a váš běžný den se stává doslova utrpením. Mnohdy za to může migréna. Jedná se o stav, který je popisován jako chronické onemocnění projevující se právě bolestmi hlavy. Jde o civilizační nemoc, kterou trpí dle statistik zhruba 20% žen a 6% mužů. Když přijde atak migrény, je mnohdy již pozdě zasáhnout. Podívejme se tedy na její základní charakteristiku a na možnosti léčby migrény, které se nám nabízejí.

Záchvaty migrény a její příčina

Nejvíce nepříjemné jsou pochopitelně záchvaty migrény, které většinou trvají od 3 do 72 hodin. Migrénu je možné druhově rozdělit do dvou základních skupin. První přestavuje migréna s aurou a druhou migréna bez aury. Do prvně jmenované skupiny lidí patří zhruba 20 % postižené populace a do druhé 80 % lidí. Aura představuje jakousi předzvěst migrénozního stavu. Jako aura se projeví hlavně poruchy zorného pole, čichu, zraku anebo mravenčení v končetinách. První záchvaty se objevují zpravidla již v dětství. Nejčastěji sou lidé postiženi mezi 25. a 45. rokem života. Přesné příčiny migrény známé nejsou. Nejčastějšími spouštěcími mechanismy jsou stres, únava a změny v životním rytmu.

Rizikové faktory pro migrénu

Jak již bylo řečeno, specifické spouštěcí mechanismy jsou natolik individuální, že by bylo velmi složité jmenovat společné rizikové faktory. Mezi ty nekontrolovatelné patří menstruační cyklus či meteorologické změny počasí a mnohé další věci, jež nelze ovlivnit. Mezi kontrolované faktory se řadí především stres a jeho míra, nadměrné užívání některých léků a také hlasité zvuky, pachy a některé další záležitosti.

Migréna a její léčba

Léčba medikamenty spočívá zejména v eliminaci spouštěcích faktorů. Přikládat můžete studené obklady na čelo a zařadit nejrůznější relaxační techniky. Při akutním záchvatu se využívají zejména analgetika a triptany. Spousta lidí využívá ibalgin, aspirin, či paralen, tedy léky na běžnou bolest hlavy.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *