Máte doma prošlé koření? Takto ho můžete zpracovat!

Skořice

I když má koření obvykle dlouhou trvanlivost, není neomezená. Nevadí. Pokud znáte triky, jak koření použít i nadále, nemusí vás to příliš mrzet. Koření totiž můžete využít i jinde, než v kuchyni. Přinášíme několik tipů, jak své koření můžete využít, i když už je prošlé.

Koření jako fungicid

Koření můžete využít v boji s plísněmi. Využijete je zejména v zahradnictví – na domácí i venkovní rostliny. Vezměte lžičku skořice a smíchejte ji se dvěma šálky vody. Nechte přes noc odstát. Druhý den sceďte přes kávový filtr a tekutinu přelijte do láhve s rozprašovačem. Tuto směs můžete nastříkat na stonky, listy u půdu postižených rostlin. Zabrání rozšiřování plísní.

Osvěžte svůj koberec

Zejména starší koberce mohou začít zapáchat (zejména v domácnostech s domácími mazlíčky). Pak stačí posypat koberec mletým zázvorem a rozmarýnem. Nechte chvíli působit a pak je vysajte. Použít můžete jakékoli bylinky a koření. Dejte si ale pozor na ty, které barví (kurkuma, kari apod.).

Bobkový list

Foto: Pixabay

Proti škůdcům

Koření má obvykle pronikavou vůni. A i když nám lidem může být velmi příjemná, existují škůdci, kteří ji příliš nemusí. Tak například bobkový list vydává vůni, kterou naprosto nesnáší švábi. Využít ale můžete také takové koření, jako je skořice, rozmarýn, tymián, chilli papričky, bobkový list a černý pepř. Toto koření je třeba nasypat na místo, kde škůdce nechcete. Jsou vhodnější do zahrady, kde mohou odradit i zajíce.

Pro silné a zdravé rostliny

Bylinky a koření obsahují celou řadu prospěšných látek, které mohou vylepšit stav vašich rostlin. Připravte si výluh ze směsi tymiánu, rozmarýnu, bobkového listu a oregana. Tím pak rostliny zalévejte.

Domácí mýdlo

Díky tomu, že si vyrobíte vlastní mýdlo, budete mít pod kontrolou, co v něm je. A i když bychom prošlé koření a bylinky neměli užívat vnitřně, když je prošlé, pro zevní použití stále ještě vhodné jsou. Zvolte koření nebo bylinky, které vám krásně voní, a mají i další zajímavé účinky. Například působí proti stresu, stárnutí nebo třeba uklidňují pokožku.

Zdroje info:

https://food-hacks.wonderhowto.com/how-to/5-non-food-uses-for-your-old-spices-0169907/

https://coloradospice.com/blogs/news/8-genius-ways-to-use-expired-spices

Foto: Pixabay