Matcha

Matcha čaj: Zelená vzpruha z Asie

Už jste se setkali se zeleným namletým práškem označovaným jako matcha čaj? Pokud ano, jistě víte, že jde minimálně o zajímavou záležitost. Matcha čaj bývá označován také jako asijský zázrak, jedná se prakticky o práškovou variaci čaje vyráběného z čajovníku čínského označovaného latinsky jako Camellia sinensis. Tento skvělý čaj užívali buddhističtí mniši již v 9. století. Fungoval jako nápoj pro podporu koncentrace, zvýšení energie a lék na spousty neduhů. Samotné pěstování tohoto čaje je datováno do 12. století. Stáli za ním japonští zen buddhističtí mniši.

Tradice pěstování matcha čaje

Čajovník čínský se pěstuje tradičně podobně jako jiné čajovníky. Rozdíl tkví hlavně v tom, že rostliny jejich pěstitelé zakrývají cca 20 až 30 dní před jejich sklizní. Tím pádem jsou chráněny před slunečním světlem. V rostlině se zvýší produkce chlorofylu a zvýší se také aminokyseliny. Tím pádem má matcha čaj smaragdově zelenou barvu, pro kterou je tak ceněn. Po sklizni se z lístků odstraňuje stopka a žilnatina. Následně se melou na prášek označovaný právě jako matcha.

Důvodů k pití čaje matcha je hodně

Typický je pro matcha čaj unikátní nutriční profil. V první řadě je třeba říct, že je velmi bohatým zdrojem vitamínu A, obsahuje ale také vitamíny z řad B, C, E a K. Zapomenout nelze ani na spousty antioxidantů v čele s polyfenoly, katechiny a aminokyselinami L-theaninem a theofylinem.

Matcha

Matcha: Zdroj obrázku Pixabay.com

Energetický restart

Součástí čaje matcha je také kofein, nicméně poněkud odlišný od toho, s nímž se tradičně setkáváme u kávy. Jde o theofylin, tedy originální podobu kofeinu. Ten umí stimulovat lidský organismus bez jakýchkoli vedlejších účinků. L-theanin umí zvýšit pozornost a paměť, dokáže také zkrátit reakční čas. Sníží stres a pozitivně ovlivní některé z kognitivních funkcí.

Citelné antioxidační a detoxikační účinky

Vynikající je matcha díky obsahu katechinů, antioxidantů bojujících proti volným radikálům. Skvělým antioxidačním činidlem je také chlorofyl. Pomáhá čistit krev a udržovat zásaditost jak krve, tak i tkání. Zapomenout nelze ani na pomoc čaje matcha při zrychlení metabolismu. Pomáhá tedy spalovat tuky a snižovat tělesnou hmotnost.

Matcha v mnoha variacích

Připravit si matcha čaj tradičním způsobem není nijak složité. Nasypete pouze 1 až 2 kávové lžičky prášku matcha do hrníčku a zalijete 60 ml horké vody. Následně vše promícháte. Sílu čaje můžete regulovat množstvím prášku. Jinak není problém vyrobit si také zmrzlinu matcha nebo frappé matcha či jiné dobroty.

Matcha nápoj: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *