peppermint-2816012_640

Máta uklidní vaše nervy, odstraní zápach z úst a pomáhá i na unavené nohy

I v dnešní moderní době, při existenci farmakologických přípravků snad na každý neduh, mají své místo v domácí lékárničce bylinky. Určitě by vám v ní neměla chybět máta peprná, která má hned několik účinků. Které to jsou?

Peprmint ze západní Evropy

Máta peprná, již můžete znát i pod lidovým označením větrové koření nebo peprmint, pochází ze západní Evropy. Jedná se o křížence máty vodná a máty klasné. Pro léčivé účely se sbírají její listy nebo kvetoucí nať, které obsahují hlavní účinnou látku – mentolovou silici. Obsahuje však také třísloviny, hořčiny a flavonové glykosidy. Jestliže si mátu peprnou pěstujete doma na své zahrádce, pak je vhodné sběr směrovat spíše do poledních hodin, kdy obsahuje nejvíce silice. Čerstvé listy je možné sbírat po celé léto.

Máta uklidňuje nervy

Zažíváte stresové období? Dopřejte se šálek čaje, připraveného ze směsi máty peprné, meduňky a podrceného anýzu. Od každé bylinky dejte na jeden šálek jednu čajovou lžičku, přelijte horkou vodou a ponechejte po dobu deseti minut vyluhovat. Pokud máte rádi čaj sladký, oslaďte ho medem. Čaj se pije mezi jídly až třikrát denně.

Únava. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Když trpíte na zápach z úst

Není to právě příjemné, jestliže se z vašich úst line nepříjemný zápach. Ten můžete odstranit bylinkovou směsí – stačí hrst máty peprné, heřmánku a šalvěje, kterou dáte do půl litru studené vody. Tu uvedete do varu a po dobu pěti minut budete mírně vařit. Necháte vychladnout a kloktáte nebo ústa vyplachujete alespoň dvakrát denně.

Jak na unavené a oteklé nohy

Dlouhé stání v zaměstnání často způsobuje únavu a otok nohou. I toto vám máte peprná pomůže odstranit, když si z ní připravíte koupel. Bude vám stačit hrst této aromatické bylinky, kterou zalijete asi jedním litrem právě vařící vody a necháte pod pokličkou vyluhovat čtvrt hodiny. Potom přecedíte, nachystáte si nohy a ty v tomto výluhu deset minut koupete.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *