Lípa: vyrazte letos na sběr jejích květů, budou se vám hodit!

Lipový květ

Lípa je důkazem toho, že ty nejlepší produkty na léčbu chorob, mohou být dostupné zcela zdarma. Je třeba sbírat květy z takového stromu, který se nenachází v blízkosti frekventované silnice. Bohužel jste už na tento prostředek pro lepší zdraví pozapomněli. Je tedy vhodné si ji připomenout. Po přečtení tohoto článku budete dozajista toužit po vlastní sbírce sušených lipových květů!

Lípa pomůže při nachlazení

Nejčastěji se lipový květ používá v souvislosti s infekcemi horních cest dýchacích. Ulevuje od dráždivého kašle, zmírňuje bolest v krku a poradí si i s rýmou. Už to je velice silný argument proto, proč byste měli mít tyto květy vždy v zásobě. Vzhledem k obsahu vitamínu C pomáhá podporovat imunitní systém. To znamená, že lipový čaj můžete pít nejenom jako lék, ale též jako prevenci před onemocněním.

Lípa

Foto: Pexels

Zbavte se zažívacích potíží

Lípa má diastolický účinek a stimuluje sekreci trávicích šťáv. Proto napomáhá také správnému trávení. Pokud jste si dopřáli mastné a těžké jídlo, je vhodné zapít ho lipovým čajem, protože lípa stimuluje také sekreci žluče. Tato látka pomáhá při odstranění zažívacích nepohodlí spojených s tímto typem jídla. Pociťujete-li přejedení nebo otravu jídla, pomoci může právě lipový čaj. Vzhledem k diuretickým účinkům podporuje též odstraňování přebytečných metabolických produktů, které vylučují ledviny či střeva.

Nervový systém a lípa

Lipový květ může pomoci také v případě, že máte starosti. Čeká-li vás stresové období, nebo pokud už stres zažíváte, uvařte si čaj z této mocné bylinky. Vzhledem k těmto účinkům vám lípa může pomoci také s usínáním, pokud máte rozvířené nervy. Čaj vypijte před spaním. Lípa se tedy hodí nejenom v období, kdy nás čekají teplotní změny, ale také v létě, kdy máme například starosti s cestováním a dopřáváme si chutné jídlo z grilů.

Zdroje info:

https://styl.interia.pl/zdrowie/news-lecznicze-wlasciwosci-lipy,nId,5360189

https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Kvety-lipy-nejen-krasne-voni.-Pusobi-protizanetlive-a-uklidnuji__s10010x10425.html

Foto: Pexels