Lidská ehrlichióza: infekční onemocnění přenášené klíšťaty

Klíště

Klíšťata jsou sice malá, nebezpečí, která ale nejenom pro lidi znamenají, jsou však velká. Ehrlichióza je vzácným onemocněním, které můžete od klíšťat dostat, rozhodně se ale nevyplatí jej podceňovat. Stejně jako v případě jiných nemocí, která jsou přenášená tímto parazitem, mohou být velmi závažná a dokonce život ohrožující. Jedná se o bakteriální onemocnění, které se objevuje též u zvířat, zejména u psů.

Ehrlichióza je u nás výjimečná

Nejvíce případů tohoto onemocnění bylo diagnostikováno v USA. To ale neznamená, že na území České republiky nebyl ani jeden pacient. Pravdou ale je, že toto onemocnění je u nás (i v jiných evropských zemích) spíše výjimečné. Přenáší se klíšťaty, přenos z člověka na člověka je nepravděpodobný.

Ehrlichióza u psů
Foto: Unsplash

Příznaky onemocnění

Lymská borelióza či klíšťová encefalitida (další nemoci přenášené klíštětem) se zpočátku projevují jako běžná chřipka. I v případě ehrlichiózy si na počátku můžete nemoc splést s běžným onemocněním. Proto bychom měli být v případě, že jsme zaznamenali kousnutí klíštětem, vždy připraveni na to, že se nejedná o běžnou chřipku. Raději navštivte lékaře. Počátečními příznaky ehrlichiózy jsou:

  • horečka,
  • zimnice,
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • průjem,
  • bolest svalů a kloubů.

Pokud je nemoc neléčená, pak mohou vzniknout pocity zmatenosti a dezorientace. Postupem času ale může docházet k závažným zdravotním stavům, jako je selhání srdce, dýchání nebo ledvin, k neurolickému poškození, záchvatům, kóma či závažným sekundárním infekcím.

Ehrlichióza u psů

Jestliže je nemoc těžko diagnostikovatelná (pro někoho, kdo nepracuje v lékařství), o to horší je zjistit ehrlichiózu u psa. U toho jsou prvotními příznaky horečka, zduření lymfatických uzlin, dýchací potíže, nejistá chůze a spontání krvácení. Poté může dojít k období bez příznaků. Jestliže není nemoc vyléčena, může u psů způsobit závažné potíže, jako je anémie, slepota, poškození nervů, kulhání a dokonce i smrt.

Nemoc může být zcela vyléčena

U nemocí obvykle platí to, že čím dříve ji začnete léčit, tím lépe. Výjimkou není ani ehrlichióza. Pokud ji začnete léčit už v prvotních příznacích, může vám podaný lék (podávají se antibiotika) ulevit už za 48 hodin a po několika týdnech budete vyléčeni úplně. Jestliže se ale k lékaři dostanete až při závažnějších projevech onemocnění, můžete to způsobit chronické obtíže, kterých už se jen tak nezbavíte. Vzhledem k tomu, že po kousnutí klíštětem se mohou objevit velice nebezpečná onemocnění, je třeba navštívit lékaře po kousnutí klíštětem vždy, když se projeví horečka či další „běžné“ příznaky onemocnění. Totéž platí u zvířat.

Zdroje info:

https://tickcontrol.com/blog/tick-borne-diseases-ehrlichiosis/

https://www.mmsl.cz/pdfs/mms/2009/04/03.pdf

Foto: Unsplash