Leukoplakie

Leukoplakie nepříjemně potrápí

Některá onemocnění jsou obzvláště nepříjemná a patří mezi ně bezesporu také leukoplakie. Jedná se o nemoc, při které na povrchu kůže vznikají bílé povlaky. Nejčastěji ji spatříme na sliznicích, nicméně může být v krajních případech i na kůži jako takové. Přiřazuje se k metaplaziím, při nichž dochází k patologickému přeměnění tkání na tkáně fyziologického charakteru. Rozhodně není od věci si s tímto onemocněním zahrávat. Podívejme se na jeho příčiny, příznaky a léčbu.

Hlavní příčiny vzniku leukoplakie

Nejčastěji se takzvaná vlasatá leukoplakie objevuje u lidí, kteří trpí některými dalšími nemocemi. Na mysl máme především virus HIV anebo nejrůznější infekce, případně virus Epsteina – Barrové. Nejčastěji se tolik typické skvrny objevují na hranách jazyka, nicméně najít je můžeme i na jiných částech. Bezesporu se na jejich vzniku podílí kouření a nadměrná konzumace alkoholických nápojů. Jinak mohou často za nemoc také kvasinky, jež se dostanou všude.

Jaká jsou rizika a příznaky leukoplakie?

O hlavních rizikových faktorech již byla řeč, jsou jimi alkoholismus a přemíra kouření. Kvasinková infekce se může objevit také, a to nejčastěji po různých operačních zákrocích. U některých leukoplakií bohužel dochází k akutní přeměně místa na akutní nádory, což je pochopitelně velmi nepříjemné. Hlavním příznakem leukoplakie jsou logicky bílé povlaky na sliznicích, které jasně svědčí o tom, že nemoc je v plném rozpuku. Nepříjemné jsou příznaky třeba na sliznici močového měchýře, anebo rohovatění kožních epitelů.

Diagnostika a léčba leukoplakie

Diagnóze je prováděna na základě vyšetření zrakem a následně odběrem tkáně, která putuje na histologické vyšetření. Léčba probíhá za pomocí antivirové terapie a podávání antimykotik. Výbornou volbou je mimo jiné i kryoterapie, tedy léčení ve velmi chladném prostředí. Zapomenout nelze ani na krajní řešení, které představují plastické operace konkrétních míst.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *