Lékaři varují: Samoléčba se nemusí vyplatit

Co Čech, to „lékař“. Podle internetových diskusí to tak alespoň vypadá. Proč je ale nebezpečné se řídit zdravotními radami, získanými od laiků z netu?

Když léčí doktor Google

Prázdninový režim se často dotkl také ordinačních hodin lékařů, kteří si právě v létě vybírají svou dovolenou. Kvůli tomu spousta lidí hledá radu ohledně svých zdravotních problémů na internetu. Stačí se podívat do některých internetových diskusí, z nichž člověk dojde k závěru, že snad každý Čech je vystudovaným lékařem. Pravda to samozřejmě není, takže lidé z diskusí na netu získají tak maxim laické rady, nepodložené lékařskými vědomostmi.

Foto: Pixabay

Jen jeden z deseti Čechů se radí zároveň i s lékařem

Jen z průzkumů agentury Ipsos ukázal na zajímavý fakt. Celá jedna třetina oslovených respondentů si bez jakékoliv porady s lékařem šla koupit do lékárny lék doporučený na internetu. Typickou ukázkou tohoto je například lék Ivermektin, který se používá jako širokospektrální antiparazitikum u zvířat. Lidé si ho obstarali, aby ho měli k dispozici při léčbě nemoci covid-19, na kterou by podle některých výzkumů mohl také zabírat. A to přesto, že toto lékaři nedoporučovali. Často se jím pak předávkovali a způsobili si nepříjemné potíže a zhoršení zdravotního stavu.

Vyléčím se sám

Špatně léčená angína nebo letní chřipka může vést k vážným zdravotním komplikacím v pozdější době. Jak se lidově říká, nemoc sedne na klouby či srdce. Základem léčby je správná diagnóza, kterou stanoví lékař. Nevyplácí se proto ani tyto nemoci přecházet a hrát si na hrdiny, bez nichž se v práci nikdo neobejde. Zdraví by mělo být na prvním místě.

Zdroj info: ipsos.cz, ceskenoviny.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.