Lékaři bijí na poplach: Dětská obezita je na vzestupu

dítě

Obezita je v dnešní době často skloňovaným problémem. Bohužel trápí nejen dospělé, ale i čím dál více dětí. A během lockdownu se tento problém ještě více prohloubil. Dětská obezita není jen kosmetickou vadou, ale do budoucna představuje další zdravotní komplikace pro vyvíjející se tělo. Proč děti tloustnou? A jak je dostat zpátky do formy?

Nedostatek pohybu i hormonální potíže

Děti začínají tloustnout zpravidla z nedostatku pohybu a nadbytku energie. Často také doplácí na nezdravé návyky, které převzaly od svých rodičů, a to především co se týče stravování. Nevyvážené jídlo, minimum ovoce a zeleniny, a přitom nadbytek sacharidů a tuků je pro přibírání na váze odrazovým můstkem. Ne vždy ale za tloušťku může špatná strava. Vyskytují se i určité mutace genů či endokrinní poruchy, kvůli kterým má dítě nadváhu v podstatě od malička. Ale i s těmito nemocemi se dá částečně bojovat.Nezdravé jídloNezdravé jídlo: foto Unsplash

Základem je pravidelný režim

V hubnutí platí jediná rovnice: energetický výdej musí být vyšší než příjem. Toto pravidlo je stejné jak pro děti, tak i dospělé. Většinou stačí jen malá úprava v jídelníčku dítěte (například přidat zeleninu, ubrat sladké nápoje) případně zařazení pohybu navíc a váha se opět vrátí k normálu. Pokud dítě nemůžete odtrhnout od herních konzolí, zkuste zakoupit nějaké sportovní/pohybové hry, u kterých se vaše ratolest jistě pěkně zapotí.

S jídlem se pojí ještě jedna věc, a to pravidelný režim. Dítě by mělo jíst víceméně ve stejný čas a alespoň pětkrát denně. Především snídaně a teplé jídlo jsou u dětí klíčové.

Změňte celou rodinu

Pokud vidíte, že vaše dítě neustále přibírá, je dobré se nejprve podívat na rodinu jako celek. Jak se stravujete? Cvičíte? Jíte dostatek zeleniny? Máte také nadváhu? Zkuste po malých krůčcích změnit stravovací režim celé rodiny. Pokud to nejde, nebo si všimnete, že dítě zajídá psychické problémy, je nejlepší vyhledat obezitologa, případně terapeuta. V první řadě je třeba mít na paměti fyzické i duševní zdraví vašeho potomka.

Zdroj: https://www.fnbrno.cz/pribyva-stale-vice-obeznich-deti-upozornuje-detska-nemocnice-fn-brno/t6346

Dítě: Náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.