onion-647525_640

Léčivé účinky cibule oceníte zejména při podzimních a zimních nachlazení

Cibule je nejen zelenina, nezbytná při přípravě některých druhů jídel, má však také léčivé účinky. Pěstovali ji již staří Sumerové, zmiňuje se o ní Bible i staroegyptské papyry. Pro lidové vrstvy cibule představovala jedno z prvních koření. Jaké jsou její účinky na organismus?

Cibule kuchyňská i šalotka

Kromě cibule kuchyňské se v léčitelství využívá také cibule šalotka. Ve volné přírodě málokdy zplaňuje. Získává se tedy pěstováním. Cibule kvete až druhým rokem, přičemž je důležitým zdrojem pylu a nektaru pro včely. Cibulový med se světle jantarovou barvou je vzácný. Je pro něho typická silná cibulová vůně a jemné krystalizování.

Květ. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co všechno cibule obsahuje?

Cibule je bohatá na vitamíny skupiny B, nejvíce má riboflavin – B2, pak vitamín C, organické kyseliny, antibioticky působící fytoncidy, silice a cukry. Díky obsahu těchto látek působí jako rostlinné antibiotikum, má sedativní účinky, pomáhá při vykašlávání při zahlenění. Umí posilovat kardiovaskulární systém a dezinfikuje střeva. Sušená cibule se pro léčebné účely používá málokdy. Většinou se léčivé přípravky vyrábějí přímo z čerstvé cibule.

Připravte si cibulovou šťávu na léčbu nachlazení

O cibuli se v tomto čase zmiňujeme i proto, že s příchodem podzimu a zimy se ve větší míře také dostavují respirační onemocnění. Kašel a rýma dokážou pořádně potrápit. Zahlenění je přitom možné léčit právě cibulí:

  • Při kataru horních cest dýchacích nebo nachlazení bylinkáři doporučují smíchat šťávu z cibule s medem v poměru 2:1. Pak se užívá po lžičkách.
  • Cibule ovšem ulevuje i při chřipce, kdy se na talířek vylije šťáva z jedné větší cibule. Pak se při zavřených očích inhaluje vůně cibule po dobu asi tří minut. V tomto případě léčebně působí fytoncidy.
  • Cibuli však není vhodné používat při žaludečních vředech.

Cibule: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *