Květy cukety: jezte samčí květy například v palačinkovém těstě

Květy cukety

Věděli jste, že kromě samotného plodu jsou jedlé i květy cukety? Koupit je na trhu nebo v supermarketech není tak jednoduché, ale rozhodně stojí za vyzkoušení. Jedna rostlina může vyprodukovat 20 až 40 květů za celou dobu svého růstu. Samčí květy je možné sbírat celou dobu květu, aniž by se to negativně projevilo na vaší rostlině. Odstranění samičích květů ale může růst rostliny zastavit. Proto je lepší konzumovat jenom ty samčí.

Samčí vs. samičí květy cukety

Cuketa kvete přibližně od června do začátku podzimu. Květy cukety mají obvykle žlutou barvu a pět okvětních listů. To mají společné samčí i samičí květy. Čím se ale liší, je tenká tyčinka uprostřed květu. To je znamení, že se jedná o samčí květ. Je o poznání větší. Samičí květ má zvrásněnou bliznu, je přisedlý a poznáte jej podle semeníku na spodu květu. Tento semeník má tvar budoucího plodu.

Plněné květy cukety
Foto: Unsplash

Sklizeň cuketových květů

Květy cukety se sklízejí, když jsou již otevřené. Po odstřihnutí nebo odtrhnutí je neomýváme, protože jsou příliš jemné a mohli bychom je poničit. Můžete je lehce očistit jemným kartáčkem. Květy je možné použít v kuchyni jako ozdobu talířů, ale také je péct, plnit, marinovat, nakládat či smažit v těstíčku. Jsou bohaté na antioxidanty, a také na vitamín C, takže podporují imunitní systém člověka. Obsahují vlákninu pro snadné trávení, vitamín A pro lepší zrak.

Cuketa nekvete

V případě, že máte nasazenou vlastní rostlinu, ale květy nepřicházejí, je pravděpodobné, že jste se dopustili chyby v pěstování. Zálivka příliš studenou vodou může způsobit rostlině teplotní šok. Příliš mnoho cuketových listů může zastínit pupeny květů, které se nerozvinou. Kvůli hustému listový nemusí být květy přístupné opylovačům.

Květy cukety – recepty

Existuje spousta receptů, do nichž můžete cuketové květy použít. Všimněte si, že je používáme zejména pro krátkou tepelnou úpravu – což je vlastně ideální vaření pro horké počasí, které v létě převládá. Zde je několik receptů, které můžete vyzkoušet.

Květy cukety v palačinkovém těstíčku

Nasbírejte si libovolný počet cuketových květů. Připravte si těstíčko: vyšlehejte 1 vejce, ½ hrnku mléka, ½ hrnku vody, 1 hrnek polohrubé nebo hladké mouky. Na pánvi rozpalte štědrou vrstvu oleje. Když je horký, vezměte palačinkový květ, namočte jej do těstíčka a šup s ním na pánev. Smažte do zlatova, stejně jako když děláte klasické palačinky. Opakujte, dokud máte ingredience.

Cuketové květy plněné mozzarellou

Připravte si těstíčko: smíchejte 1/3 hrnku mouku, špetku soli, 90 ml vody (klidně perlivé) a šlehejte aspoň 2 minuty. Poté si připravte květy – odstraňte z nich vnitřní část a do každého květu vložte kousek mozzarelly, a chcete-li tak i jednu ančovičku. Následně namáčíme v těstíčku a smažíme na oleji dozlatova.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/kwiaty-cukinii/

https://www.christinascucina.com/traditional-italian-fried-zucchini-blossoms-courgette-squash-flowers/

Foto: Unsplash