Kuří oka a mozoly na nohou: vyřiďte je česnekem či aspirinem

Mozoly

Co jsou mozoly a co kuří oka? I když jde v podstatě o totéž – zesílenou kůži na chodidle či po jeho stranách – jsou mezi nimi rozdíly. Kuří oka se vyskytují na menší ploše a mají kruhový nebo kónický tvar. Mozoly jsou rozptýlené po větší ploše a vyskytují se obvykle na místě, kde dochází ke tření. Je to obranný mechanismus, aby nám toto tření nezpůsobilo odřeniny až na otevřenou ránu. Mozoly i kuří oka jsou časté zejména u nových botou, protančené noci nebo třeba náročnějšímu tréninku či delší procházce.

Mozoly i kuří oka jsou bolestivé

I když se jedná o ochranu před rozedráním, i tak mohou být mozoly a kuří oka zdrojem nepříjemností. Zaprvé mohou způsobit bolest, kterou cítíte při každém kroku. Za druhé nejsou hezké na pohled, což vadí zejména v letním období. Nejčastější příčinou jsou špatně padnoucí boty. Nejlépe uděláte, když se jich pokusíte zbavit co nejdříve. Ušetříte si spoustu bolesti a vyhnete se případným komplikacím, které by neřešení situace mohly vzniknout.

Chodidla
Foto: Pexels

Vznik zesílené pokožky nohou

Mozoly a kuří oka vznikají nejčastěji v důsledku špatně padnoucí obuvi. To může znamenat nepohodlné boty, a to jak ty, které jsou příliš volné, tak ty, které jsou příliš těsné. Problémy mohou způsobit i boty s příliš tenkou podrážkou či na vysokém podpatku. Riziko vzniku mozolů a kuřích ok roste, pokud nosím boty naboso. Čím déle jste na nohou, tím větší je pravděpodobnost, že vznikne zesílená pokožka na nohou.

Lék na mozoly a kuří oka z aspirinu

Smíchejte vodu z citronu, aspirin a vodu ve stejném poměru a do této směsi namočte vatový tampon. Ten pak přiložte na problematickou oblast. Nechte působit po dobu 10 minut. Poté opláchněte čistou vodou. Používejte dvakrát denně po dobu tří dnů.

Česnek jako součást domácí lékárničky

Česnek nemusíte jenom konzumovat, abyste si z něj vzali to nejlepší. Můžete být použit též zevně. Působí jako přírodní antibiotikum a dokáže změkčit tvrdou kůži. Stroužek česneku rozdrťte v lisu nebo nasekejte nadrobno. Smíchejte s trochou olivového oleje a naneste na postižené místo. překryjte sterilní gázou a zajistěte náplastí. Nechte působit přes noc a poté opláchněte vodou. Česnek není možné aplikovat na otevřené rány.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-rozgniec-naloz-na-odciski-i-pozostaw-na-noc-babcina-metoda-r,nId,7321934

https://www.ulevapronohy.cz/poradna-clanky/otlaky-ci-mozoly/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4869362/

Foto: Pexels