Které rostliny mohou být nebezpečné pro děti a domácí mazlíčky

Spací pytel

Které rostliny mohou být nebezpečné pro děti a domácí mazlíčky? Tyhle se vyplatí dostat z jejich dosahu. Ne všechny rostliny, které rostou na zahradě, bývají bezpečné. K těmto byste neměli pouštět děti ani domácí mazlíčky. Hrozí jim otrava.

V době, kdy je letní sezóna v plném proudu, se mnoho lidí s nadšením pouští do nákupu a výsadby různých rostlin na svých zahradách, balkonech a terasách. Některé druhy sice na první pohled vypadají krásně, ovšem ve skutečnosti mohou ohrozit celou domácnost svou jedovatostí. Podívejte se na seznam těch, kterým se opravdu vyplatí vyhnout.

Aloe pravá (Aloe vera)

Aloe je oblíbeným prostředkem ke zklidnění kožních potíží. Pro děti však může být velmi nebezpečná kvůli svým ostrým listům, které jim mohou způsobit zranění. Navíc může aloe vést k otravě u domácích zvířat, pro něž bývá toxická. A podobně je na tom i agáve.

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Břečťan je popínavá rostlina, která běžně oplétá ploty a zdi. Obsahuje však saponin, který může způsobit těžkou otravu, podráždění kůže a očí a halucinace. Na druhou stranu ho velmi vyhledávají včely, takže pokud jen trochu můžete, vyhraďte má na zahradě nějaké skryté zákoutí, kde nikomu překážet nebude.

Dítě

Foto: Pixabay

Lilie (Lilium spp.) a jejich nebezpečí

Lilie mají krásné a mnohdy i voňavé květy, které se těší trvalé oblibě. Při náhodném pozření však mohou vést k problémům s ledvinami a k podráždění žaludku, které mnohdy vede až ke zvracení.

Oleandr (Nerium oleander)

Oleandr, který se často pěstuje jako kvetoucí keř na terasách a balkonech, dokáže při požití způsobit vážnou otravu, která může být dokonce i smrtelná. U děti stačí k fatálním následkům i pozření jednoho malého listu.

Ostrožka stračka (Delphinium spp.)

Tato oblíbená zahradní rostlina s pestrými květy je nebezpečná pro lidi i zvířata. Ostrožka může způsobit nejen otravu, ale také dýchací a zrakové problémy. Patří do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) a pochází ze severní polokoule.

Konvalinka vonná (Convallaria majalis)

Tato silně vonící rostlina může při požití vést k problémům se srdcem a oběhovým systémem, a dokonce k zástavě srdce.

Rododendron alias pěnišník (Rhododendron spp.)

Rhododendron je rod kvetoucích rostlin, které patří do čeledi Ericaceae. Tyto rostliny jsou známé svými krásnými a nápadnými shluky květů v různých barvách. Jde o oblíbené okrasné rostliny. A to nejenom díky květům, ale i atraktivním stálezeleným listům. Rododendrony však obsahují nebezpečné glykosidy, které způsobují silné bolesti a závratě.

Bolehlav plamatý (Conium maculatum)

Bolehlav plamatý a zejména jeho semena, může způsobit halucinace, dušnost, zvracení, poruchy řeči. Pro menší domácí mazlíčky může být smrtelná i konzumace několika málo listů. Pochází z Evropy a severní Afriky, ale byl zavlečen do různých dalších oblastí po celém světě. Rostlina je nechvalně známá pro svou jedovatou povahu a v průběhu historie byla spojována s několika pozoruhodnými úmrtími, včetně popravy řeckého filozofa Sokrata.

Zdroj: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-volny-cas-bydleni/300395/10-nejjedovatejsich-pokojovek-ohrozuji-deti-i-domaci-mazlicky.html, https://www.zazumi.cz/blog/jedovate-pokojove-rostliny/, https://living.iprima.cz/zahrada/pokojove-kvetiny/12-nebezpecnych-pokojovek-venkovnich-rostlin-ktere-deti-casto-ochutnavaji, https://www.magazinzahrada.cz/jedovate-rostliny-na-zahrade-nebezpeci-pro-deti/

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.