Pečivo

Které pečivo je nejzdravější?

Jednou z nejčastěji konzumovaných potravin je bezpochyby pečivo. Snídáme jej, je součástí našich svačin, někdy jej i přikusujeme k hlavním jídlům dne. Pokud chcete dbát na zásady zdravé výživy, určitě je důležité seznámit se se všemi druhy pečiva. Které jsou zdravé a které jsou pro zdraví spíše přítěží?

Druhy pečiva

Nejdříve zmapujeme, co je nám v našich obchodech a pekařstvích vlastně nabízeno. Mezi hlavní druhy patří bílé pečivo. Je asi nejtučnější ze všech možných variant a jeho častá konzumace nemusí být ideální. Dále si lze zakoupit cereální pečivo. Jde o výrobky vyrobené z mouky. Nezaměňujme tedy cereální pečivo s v celozrnným. Vícezrnné pečivo je vyrobené z více druhů mouky a celozrnné je vyrobené z více jak 80% celozrnné mouky.

Cereální versus celozrnné pečivo

Často dochází k chybě, která je popsána již výše. Zaměňuje se celozrnné pečivo s pečivem cereálním. Cereální pečivo, které je mnohdy vyrobené z obyčejné bílé mouky, bývá často jen tmavě obarvené. Nakonec je posypané například některými semínky. Nejedná se však o pečivo celozrnné. Celozrnné pečivo je jen to, které je vyrobené z celozrnné mouky. Obchodník vás musí o obsahu výrobku seznámit.

Které pečivo tedy vybírat

Zdravá konzumace pečiva je hlavně o výběru oněch potravin. Nejvíce odborníci doporučují kvalitní celozrnné pečivo, které je asi nejzdravější. Důležité jsou také porce. Pro obyčejného člověka středního věku s normální tělesnou zátěží se doporučuje maximálně 5 – 6 porcí pečiva denně. Při hubnutí je dobré počty porcí omezovat. Důležité je ale pečivo zcela nevynechávat.  U dětí je se doporučuje spíše konzumace pečiva bez posypané soli. Pro menší děti je doporučované vynechat i semínka. Od 2 let je možné zařazovat do jídelníčku celozrnné pečivo.  Důležité je ale nepřehánět konzumaci pečiva u dětí. Děti se rychle nasytí a nemusí již konzumovat jiná důležitá jídla.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *