Křen

Křen a jeho blahodárné účinky

Křen selský patří sice mezi nejpálivější koření, ale má tolik léčivých účinků, že se mu přezdívá český ženšen. Užívání křene má už staletími prověřenou tradici, v dnešní době se však na něj trochu zapomíná, a proto si jeho blahodárné účinky připomeneme.

Tajemství hubnutí

Křen v žádném žebříčku superpotravin zdravého stravování nenajdete, ale z hlediska hubnutí má ty nejlepší účinky. Zázračné účinky křenu urychlují metabolické procesy a tím pádem i hubnutí. Křen neobsahuje žádný tuk, minimum kalorií a naopak je bohatý na omega mastné kyseliny, vlákninu, proteiny a také 2x více vitamínu C než citrón.  Mimoto křen dokáže simulovat pocit sytosti, takže při pravidelné konzumaci nebudete mít ani pocit hladu.

Jak křen připravit?

O zázračných účincích křenu už víme, teď nezbývá než si ho správně připravit. Je to jednoduché, stačí na jemno nastrouhat nebo rozmixovat 125 g čerstvého křenu. Poté přidat rozmixované citróny a to i s dužinou a kůrou.  Před rozmixováním citrónů je ještě dobré citróny pořádně omýt a očistit pod horkou vodou, abyste jej zbavily veškerých chemických postřiků. Nakonec stačí dochutit vzniklou směs křenu a citrónu medem, postačí tři polévkové lžíce.  Takto připravenou směs uchovávejte ve sklenici a hlavně v lednici v chladu. Co se týká dávkování, užívejte 1 polévkovou lžíci denně, nejlépe k jídlu a to po dobu alespoň tří týdnů.

Pozor na možné alergie na křen

S množstvím křenu není dobré to přehánět, nadměrná konzumace může totiž podráždit sliznici trávícího ústrojí nebo ledviny, takže dodržujte doporučené dávkování.  Před samotnou konzumací, je také dobré zjistit vaši reakci na křen. Někteří citlivější jedinci mohou být na křen alergičtí a to už při pouhém strouhání kořene křenu. Pokud žádnou alergickou reakci na kůži nezaznamenáte, můžete jíst křen pravidelně a těšit na pozitivní výsledky hubnutí i celkového zlepšení zdravotního stavu vašeho těla.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *