Koronavirus desinfekce

Koronavirus a příznak, kterým nemoc nejčastěji začíná

Covid-19 je velice diskutovaným tématem dnešních dní. Už je to rok co s tímto virovým onemocněním bojujeme. Během této doby už se vědcům podařilo nashromáždit poměrně dost informací. Bohužel, příznaky nakažení koronavirem, jsou velice obdobné jako u jiných virových onemocnění, a proto může být poměrně obtížné jej odlišit od jiných onemocnění nebo například alergií. Vědci z Univerzity v jižní Kalofornii zaznamenávali, jak se nemoc projevuje.

Průvodce pro identifikování Covid-19

Zejména na začátku jsou příznaky stejné, jako je například běžné nachlazení nebo chřipka. Vědci zkoumali, v jakém pořadí se objevují příznaky u onemocnění Covid-19. Díky tomu může spousta lidí správně odhalit, že jsou nakaženi a mohou tak zabránit přenosu onemocnění na jiné osoby. Toto je prospěšné zejména v období, kdy mohou existovat i jiná respirační onemocnění, jako je právě chřipka.

Covid

Foto: Pixabay

Respondenti studie

Studie byla provedena na 55 000 potvrzených případů Covid-19 z Číny a 1 100 případů zaznamenaných v prosinci 2019 a lednu 2020 čínským týmem pro řízení pandemie. Průběh jejich onemocnění byl srovnáván s více než 2 000 případů chřipky u lidí žijících v Severní Americe, Evropě v letech 1994 až 1998.

Časová posloupnost příznaků

U nemoci Covid-19 se běžně jako první příznak objeví horečka. Následuje kašel, poté nevolnost a zvracení či průjem. Naproti tomu sezónní chřipka se obvykle jako první projevuje kašlem, teprve poté nastupuje horečka. Další příznaky, jako jsou bolesti zad, kloubů, zimnice a suchý kašel, se objevují náhle a současně. Pokud se u lidí projeví příznaky respiračního onemocnění (kašel, horečka) a následuje nevolnost, zvracení a průjem, pravděpodobně se jedná o koronavirus.

Horečka důležitým ukazatelem

Z hlediska identifikace koronaviru se tak horečka ukázala být hlavním kritériem. Bohužel, není pravdou, že 100 % zaznamenaných případů onemocnění Covid-19 začíná právě horečkou. A to celou situaci komplikuje. Někteří pacienti například horečku nezaznamenali vůbec, projevila se u nich anémie a snížená chuť k jídlu, kožní vyrážky (zejména u prstů, zvaná „Covid-toes“), fialové zbarvení kůže. To vše bez dalších příznaků typických pro respirační onemocnění, jako je například kašel). A takové příznaky pak mnozí podceňují – a šíří Covid-19 dál.

Další důležité příznaky

Pacienti nadále uváděli takové příznaky, jako je malátnost, bolest hlavy a závratě, bolest na hrudi – což jsou příznaky, které jsou typické spíše pro mozkovou mrtvici. A opět bez projevu respiračních příznaků.

Zdroj: https://ygeiamou.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82/186578/koronoios-me-pio-simptoma-xekinai-sinithos-i-covid-19/

Náhledové foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *