Petr Arenberger

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger: Udržujte svůj osobní lockdown

V počtu osob, které se během pandemie vystřídaly na postu českého ministra zdravotnictví, jsme už dohnali Brazílii. Máme již čtvrtého v pořadí – po Adamovi Vojtěchovi, Romanovi Prymulovi, Janovi Blatném byl nově jmenován Petr Arenberger, dosavadní ředitel vinohradské nemocnice. Za svůj úkol si dal mimo jiné zajistit co největší počet schválených vakcín.

Cíle si Arenberger stanovil hned po nastoupení do úřadu

Petr Arenberger po svém uvedení do úřadu prohlásil, že o ruskou očkovací látku Sputnik V a další zatím neschválené preparáty by se Česká republika mohla zajímat při jejich klinickém zkoušení úřady Evropské unie. Nouzový stav nebude potřeba nadále prodlužovat, protože ho nahradí protiepidemický zákon. Zároveň je nutné dále pracovat na náhradě za systém PES.

Lidé, udržujte svůj vlastní osobní lockdown

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger zdůraznil, že přísný režim se sice začíná zmírňovat, ale neznamená to, že nás virus opustil. Apeloval zejména na chování lidí, aby si uvědomili, zda je sdružování opravdu nutné, kdy je třeba nasadit respirátor a jestli by sami dle vlastního uvážení neměli pokračovat v osobním lockdownu. Je sice pěkné, že takto ministr přemýšlí a občany nabádá. Ale vzhledem k situaci, v níž už spousta lidí má všech opatření až po krk, se to jeví jako prázdná slova, která si některé skupiny lidí nevezmou vůbec k srdci. Co Čech, to Švejk – co jde nějak obejít, se prostě obejde opatření navzdory.

Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Čísla jsou ale stále hodně vysoká

V rozhovoru pro Radiožurnál epidemiolog Petr Smejkal, člen odborné mezioborové skupiny, vyjádřil obavy nad chystaným rozvolněním. Řekl, že samy o sobě jednotlivé změny nic neznamenají, ale ve vztahu k ještě stále vysokému počtu nakažených covidem-19 jich je prostě moc. S odbornou skupinou při ministerstvu zdravotnictví bylo přitom konzultováno jen otevření zoologických zahrad a povolení konání farmářských trhů. Ta proti tomu nic nenamítala, když se jedná jen o venkovní prostory. Podle Smejkala jsou čísla stále hodně vysoká a ještě nevíme, jak se na nich projeví proběhlé Velikonoce.

Začíná se rozvolňovat v situaci, kdy sice počet nakažených klesají, ale o nízkém počtu se hovořit stále nedá. Apel na občany, aby se chovali zodpovědně, je jen mlácení prázdné slámy. Sama vláda musí přece vidět, že to na některé lidi vůbec neplatí. Jsou jako Jezinky, kterým natažený prstík stačí k tomu, aby obrazně získaly celou ruku. Jakmile dojde k rozvolnění, otevření provozoven a zrušení zákazu cestování mezi okresy, lidé toho začnou ihned ve velkém využívat.

Zdroj info: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/rozvolnovat-opatreni-je-podle-arenbergera-potreba-obezretne/2018312

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/smejkal-skoly-rozvolneni-koronavirus-v-cesku_2104072120_pj

Náhledové foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

1 komentář

  1. Petr Odpovědět

    To jsme to dopracovali Socanskokomunistickostbácká squdra , zde pošlapává nejen ústavu ,ale i lidská práva !!Je na čase se této bandy zbavit i za cenu revoluce !!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *