Pandemie zasáhla psychickou pohodu pracovníků a zapříčinila pokles jejich výkonu

Když se v loňském roce v březnu poprvé i v tuzemsku objevil vir SARS-CoV-2 neboli covid-19, málokdo si uměl představit, jak moc se jeho přítomnost promítne do našich životů. Ovlivnil nejen chod celé společnosti a ekonomiky, ale zapůsobil i na lidskou psychiku. Jak se s ním lidé a firmy vypořádávají?

Až 70 procent pracovníků se potýká s zhoršením psychické pohody

Nezisková organizace #delamcomuzu zkoumala dopady pandemie na psychickou pohodu v práci a její vliv na pracovní výkon. Není bez zajímavosti, že téměř 70 procent zaměstnanců si stěžuje na zhoršení psychické pohody v práci kvůli covid-19. Horší pracovní výkonnost pociťuje více než polovina zaměstnanců. Lidé se potýkají s vyhořením, úzkostmi i osobními problémy. Není divu, když museli řešit nejrůznější situace, jež pandemie zapříčinila – od distanční výuky dětí, přes home office až po ztrátu zaměstnání z důvodu dlouhodobého lockdownu.

Stres. Foto: Pixabay

Home office není pro každého

Práce z domova je poměrně náročná, ač se to na první pohled nemusí zdát. Je totiž třeba najít rovnováhu mezi prací a osobní životem a volnem. Pokud se takto neučiní, člověk rychle vyhoří. Skloubit dohromady rodinu a práci, když jste doma, je často těžké. Děti na distanční výuce nutně potřebovaly poradit, k tomu zajistit oběd pro rodinu, a ještě navíc odvést práci pro svého zaměstnavatele.

Firmy poskytují benefity na podporu duševního zdraví

Protože psychické zdraví je základem dobře odvedené práce, zavádějí firmy v souvislosti s covid-19 nejrůznější benefity pro své zaměstnance, aby jim pomohly se lépe vypořádat s následky pandemie. Patří sem zejména terapie pro zaměstnance, krizová linka a pomoc psychologa a terapeuta i podpora on-line setkávání nebo vzdělávání v oblasti duševního zdraví. Zájem o tyto benefity je mezi pracovníky velký.

Zdroj info: https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/kvuli-pandemii-klesla-psychicka-pohoda-i-pracovni-vykonnost-zamestnancu-ukazal-pruzkum-firmy-zavadeji-terapii-jako-benefit/2096637

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.