Kontrola diabetes: tipy, jak mít nemoc stále pod kontrolou

Měření cukru

Diabetes je chronické onemocnění, se kterým souvisí celá řada dalších zdravotních problémů. Kontrola diabetes je založena zejména na zdravé stravě a správném životním stylu. Lidé, kterým byla cukrovka diagnostikována, jsou většinou zaskočeni a obávají se, co bude dál. Zvládat cukrovku ale nemusí být tak těžké, jak se na první pohled zdá.

Kontrola diabetes a zdravý životní styl

Bohužel, bez pravidelného cvičení může být kontrola diabetes složitější. Nemusí jít ale nutně o žádná vyčerpávající cvičení a každodenní pocení se v tělocvičně. Zvolit můžete sport, který vás bude bavit a bude pro vás každý den snadno dostupný. Může to být rychlá chůze, běh, plavání, jóga, gymnastika, pilates nebo třeba jízda na kole. S těmito činnostmi to ale nepřehánějte.

Cukrovka

Foto: Pixabay

Pijte dostatek vody

Jedním z prvních příznaků cukrovky je právě dehydratace. Tělo totiž při cukrovce vytváří větší množství moči. Pokud je tělo dehydratované, platí, že hladina cukru v těle stoupá. Proto je dobré mít po ruce vždy láhev s neslazenou vodou.

Zdravá strava

Základem je konzumovat potraviny s nízkým obsahem kalorií, nasycených tuků, trans-tuků, cukru a soli. Ideální jsou celozrnné potraviny, ovoce, zelenina, luštěniny a k pití čistá voda. Čaje a kávu si můžete dopřát, ale bez cukru. Hranolky, pizza, hamburgery, chipsy, dezerty a další nezdravé pochutiny by ve vašem jídelníčku měly být pouze ojediněle (nebo vůbec).

Kontrola hmotnosti

Výše uvedené body jsou klíčové nejenom pro kontrolu hladiny cukru v krvi, ale také pro dosažení zdravého životního stylu. Pokud je budete dodržovat, můžete se těšit na snížení tělesné hmotnosti a dosažení ideální váhy, kterou si udržíte. Cvičení by ale nemělo být příliš namáhavé. Nevynechávejte jídla, jezde je pravidelně v tří- až čtyřhodinových rozestupů.

Vyhýbejte se alkoholu, kofeinu a slunci

Alkohol je plný sacharidů, takže je při cukrovce nevhodný. Tak kofein zvyšuje hladinu cukru v krvi. Příležitostně a s mírou si čas od času můžete jedno nebo druhé dopřát. Co se týče sluníčka, diabetici by měli omezit čas strávený na něm. Příliš mnoho času na přímém slunci může ovlivnit hladinu cukru v krvi.

Dostatek spánku

Bylo prokázáno, že cukrovkou trpí zejména jedinci, kteří mají narušený spánkový cyklus. Proto pokud možno dodržujte před spaním určitý rituál (například sprcha, vyčistit zuby, chvíli si číst a jít do postele). Před spaním se vyhněte obrazovkám – televizi, počítač ani mobilní telefon nezapínejte! Nedostatek spánku způsobuje inzulínovou rezistenci, což může vést ke zvýšení hladiny cukru v krvi. A tím i k vývoji cukrovky.

Zdroje info:

https://www.dialiga.cz/co-to-znamena-mit-cukrovku-pod-kontrolou/

https://www.healthshots.com/preventive-care/self-care/7-herbs-for-lowering-blood-sugar-levels/

Foto: Pixabay