Konečně mužská antikoncepce! Pánové si stěžují na vedlejší účinky

Sex

Ženy si stěžují na to, že ochrana před početím se v posledních letech stala pouze jejich záležitostí. Naštěstí jde výzkum dopředu a tak byla vyvinuta také mužská antikoncepce. Pro mnohé je to splněný sen! Tím, že muži nechávají antikoncepci na své ženě, se zbavují možnosti kontroly. Pokud dojde k otěhotnění, pak se muž stává jakousi obětí, která byla zrazena svou vlastní partnerkou. Někdy ale může jít pouze o lidskou chybu.

Význam mužské antikoncepce

Je třeba uvést, že jakákoli antikoncepce, kterou přijímáme perorálně nebo intravenózně, neochrání před pohlavními chorobami. Pokud tedy často střídáte sexuální partnery, měli byste zůstat u prezervativu. Mužská antikoncepce je způsobem, jak se tohoto neoblíbeného doplňku zbavit a přitom si užít bezstarostný sex, aniž by muži museli spoléhat na to, že se chránila partnerka. Některé ženy nemohou brát antikoncepci ze zdravotních důvodů a pak může mít mužská antikoncepce také svůj význam.

Muž

Foto: Pexels

Antikoncepční injekce

Antikoncepce pro muže spočívala v podání injekce každých 8 týdnů. Tento způsob byl vyzkoušen na skupině 266 ženatých mužů ve věku 18 až 45 let. Jako prevence před těhotenstvím byla injekce poměrně účinná, k otěhotnění totiž došlo pouze u čtyř případů. To je stejná úspěšnost, jakou se těší antikoncepční pilulky. Výhodou je, že u injekční metody nemusíte na antikoncepci myslet každý den. To zní jako dobrá zpráva, že? Nicméně má to i druhou stránku.

Vedlejší účinky mužské antikoncepce

Bohužel si uživatelé stěžovali na celou řadu vedlejších účinků, mezi které patří akné a změny nálad. Studie byla proto zastavena a není jasné, jestli se výrobek dostane na trh. Zarážející je, že ženská antikoncepce vykazuje podobné vedlejší účinky… Navíc akné a změny nálad jsou něčím, co ženy zažívají v důsledku hormonálních změn každý měsíc.

Zdroje info:

https://www.npr.org/sections/health-shots/2016/11/03/500549503/male-birth-control-study-killed-after-men-complain-about-side-effects

https://www.womenshealthmag.com/health/a19917847/male-birth-control-side-effects/

Foto: Pexels