Jo-jo efekt

Jo-jo efektu můžete efektivně předejít

Problematika hubnutí a opětovného přibírání je poměrně značně medializovaná. Není se čemu divit, jelikož většina lidí, kteří se rozhodnou vyzkoušet nějakou dietu, čelí tomu, že po přerušení určitého cyklu znovu nabírá shozené kilogramy zpět. Pokusme se tedy i my nastínit takzvaný jo-jo efekt, jeho příčiny a možnou prevenci. Stoprocentně je třeba říct, že jo-jo efektu je možné efektivně předcházet. Na tuto prevenci se zaměříme také.

Co je jo-jo efekt

Jo-jo efekt je všeobecně známým termínem. Jen pro osvěžení se jedná o opětovné nabírání kilogramů po absolvování nějakého dietního režimu. Každé omezení příjmu určitých látek je poměrně velkým zásahem do života každého člověka. Po určité době si sice lidské tělo na tento režim zvykne, nicméně po ukončení dietního režimu si organismus opět vyžaduje zapovězené potraviny a vy se budete opět marně ptát, jak zabránit jo-jo efektu. Právě v tomto okamžiku totiž spousta lidí podlehne a vrátí se ke svému minulému stravovacímu režimu. Kilogramy tak půjdou blesku rychle nahoru.

Změna jídelníčku musí být permanentní

Z pohledu prevence jo-jo efektu je velmi důležitá především ta správná změna jídelníčku. Ten by měl být maximálně komplexní, a to se vším všudy. Problém u mnohých diet bývá zejména v tom, že omezí stravovací návyky natolik, že člověk tuto dietu není schopen dodržovat dlouhodobě. Optimální tedy není přímo dieta, ale efektivní změna stravovacích návyků. Z jídelníčku musí zmizet spousta tuků a také jednoduchých cukrů. Chybět naopak nemusí vláknina a proteiny.

Pohyb nelze opomenout

Velmi důležitou roli hraje při každém pokusu o změnu vlastního vzhledu pohyb. Dokonalá fyzická kondice je bezesporu jedním z předpokladů vyhnutí se jo-jo efektu. Pokud se neřadíte mezi sportovce, stačit by vám mělo i dostatečné množství pohybu. Ideální je minimálně hodina opravdu intenzivního cvičení, běhu anebo různé kolektivní sporty.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *