Jihoafrické nemocnice: Mutace omikron ohrožuje mladé

Omikron

Nová varianta koronaviru nazvaná omikron se podle odborníků z Jihoafrické republiky postihuje velmi často mladé lidi. I samotná Světová zdravotnická organizace označila tuto skutečnost jako velmi znepokojivou. Někteří z těchto lidí končí na jednotkách intenzivní péče. Rudo Mathivhaová, vedoucí jednotky intenzivní péče nemocnice ve čtvrti Soweto nacházející se v Johannesburgu, konkrétně řekla:Vidíme nyní výraznou změnu v demografickém profilu pacientů s covidem-19.“ Do nemocnic se podle ní dostávají lidé ve věku mezi 20. a 30. rokem.

Očkováno je 65 % pacientů

I tato skutečnost může být do jisté míry znepokojující. Počítat je také třeba s tím, že aktuální přírůstky jsou v Jihoafrické republice zatím relativně nízké. Konkrétně se jedná o nějakých 2 828 nových případů. Omikron má dle odborníků z Jihoafrické republiky zhruba 90 % nových případů. V podstatě to funguje tak, že jeden nakažený nakazí další dva ve svém okolí.

Bohužel se omikron dostává i do Evropy

Aktuálně se trasují desítky lidí, kteří přiletěli z Jihoafrické republiky do Amsterdamu. Úřady v Nizozemí situaci prověřují, nicméně je vysoce pravděpodobné, že se nová mutace rozšíří i v Evropě. Ostatně prakticky vždycky tomu tak při nové variantě covidu-19 bylo. Ředitel Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI) Willem Hanekom hovořil o tom, že se zřejmě mutace již rozšířila po celé Jihoafrické republice.  

Rychlá mutace nové varianty

Se bohužel stala realitou. Podle vědců jí schopnost expresní mutace pochopitelně pomáhá v rozšiřování napříč populací. Dokáže také logicky rychleji a efektivněji obejít reakci lidského imunitního systému. Jinak je třeba také uvést, že se tato varianta covidu-19 objevila už také v Belgii.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/jihoafricka-republika-koronavir-omikron-ockovani-pandemie.A211127_103401_zahranicni_elk
https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/varianta-omikron-posila-do-nemocnic-i-mlade-40379361

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.