Je zásaditá voda zdravější? pH může ovlivnit vlastnosti vody

Voda

Zásaditá voda, známá také jako alkalická, má o něco vyšší pH, než voda, kterou běžně pijeme. Běžná pitná voda má pH 7, což označujeme za neutrální pH. Co je pod touto hodnotou je označováno za kyselé pH, a nad touto hodnotou je pak zásadité (alkalické) pH. Ten, kdo pije vodu zásaditou, si dopřává nápoj s pH 8 nebo 9. Alkalická voda obsahuje vápník, hořčík, sodík a draslík – což může být prospěšné pro lidské zdraví. Ale tím její přínosy nekončí.

Zásaditá voda a její hlavní přínosy

Vzhledem k vysokému pH může zásaditá voda pomoci při překyselení organismu, při pálení žáhy nebo třeba refluxu, který je způsoben pepsinem. S tím si zásaditá voda umí poradit a neutralizuje jej. Kromě toho by podle některých studií měla být prospěšná také při:

  • Léčbě cukrovky. Snižuje hladinu cukru v krvi a poradí si také s vysokým cholesterolem, spojovaným s cukrovkou.
  • Posilování zdraví kostí. Je to dáno tím, že vysoká kyselost organismu oslabuje kosti a zvyšuje riziko zlomenin. Zásaditá voda snižuje kyselost organismu.
  • Zdraví pokožky. Kromě konzumace je možné se koupat v zásadité vodě, což může přinést pozitivní přínosy také pro vaši pokožku.
  • Regulaci krevního tlaku. Zde je ale zapotřebí ještě dalších studií. Tento přínos může souviset s minerály obsaženými ve vodě.
  • Hubnutí. Na studiích na potkanech se ukázalo, že došlo ke snížení jejich hmotnosti, aniž by byla jinak upravena jejich strava. Stačilo přidat zásaditou vodu. Zde je ale také zapotřebí ještě dalších studií.
  • Léčbě rakoviny. Někteří odborníci tvrdí, že rakovinné buňky milují kyselé prostředí. Zásaditá voda kyseliny neutralizuje, takže by teoreticky měla být prospěšná také při léčbě rakoviny.
  • Pálení žáhy a kyselý reflux. Zásaditá voda může mít tlumivý účinek proti kyselině chlorovodíkové – žaludeční kyselině. Ta je důležitá při trávení, avšak její nadbytek může způsobit pálení žáhy.
  • Těhotenství. Někteří odborníci uvádí, že konzumace zásadité vody v těhotenství může vést k hladkému porodu a zvýšené laktaci. Může to souviset s minerály obsaženými ve vodě. I zde je zapotřebí dalších studií.

voda

Foto: Unsplash

Jak si připravit zásaditou vodu doma

Existuje několik způsobů, jak si můžete připravit zásaditou vodu. V první řadě ale budete muset zjistit, jaké je pH vody, která vám teče z vodovodu. K tomu můžete použít speciální proužek na měření pH. Voda nad 7 je zásaditá a pod 7 je kyselá. Vy chcete dosáhnout pH mezi 7 a 9. Udělat to můžete s pomocí jedlé sody. Do 240 ml vody přidejte větší špetku sody, která obsahuje alkalické látky. Použít můžete také citrony. Vezměte si asi 2 litry vody a do ní vložte citron nakrájený na 8 měsíčků (nemačkejte je). Nechte odstát 8 až 12 hodin při pokojové teplotě. Můžete přidat lžíci růžové himálajské soli.

Zdroje info:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/alkaline-water/faq-20058029

https://www.stylecraze.com/articles/health-benefits-of-alkaline-water/

Foto: Pixabay