Je tu jaro a s ním přišla i čilá činnost klíštěte obecného a riziko onemocnění infekčními nemocemi

Zimní čas má jednu velkou výhodou a tou je, že klíšťata jsou při teplotách pod 5 °C nečinná. Útočit na své oběti začínají zase až s teplým počasím, které jim vlije do těla energii. Číhají v trávě a kdo se okolo nich jen mihne, toho se přichytí. Problém se netýká jen lesů a luk, protože klíšťata už běžně žijí i v trávě v městské a vesnické zástavbě. Jestlipak jste už uvažovali o možnosti se proti ni chránit očkováním?

Klíšťata nepřenášejí jen encefalitidu a boreliózu

Když se zeptáte, které nemoci klíšťata přenášejí, dostane se vám nejspíš odpovědi, že je to lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Ana, tato dvě onemocnění jsou nejznámější. Ale klíšťata mohou člověka nakazit i dalšími infekčními nemocemi – například ehrlichiózou, tularémií, babeziózou či bartonelózou, které nejsou o nic příjemnější. Přenašečem nemocí je klíště obecné ve všech vývojových stádiím vyjma larvy, které se líhnou zdravé a které se nakazí teprve až z krve hostitele.

Nechte se očkovat

Rozdíl mezi encefalitidou a boreliózou je v původu nemoci. Encefalitida je virové infekční onemocnění, kdežto boreliózu způsobují bakterie a zabírají na ni antibiotika. Proto je možné proti klíšťové encefalitidě se nechat očkovat. Není to tak špatný krok, když uvážíte, že k přenosu viru encefalitidy do krevního oběhu hostitele dochází již po 2 hodinách od přisátí. Očkovat se proti klíšťové encefalitidě lze kdykoliv během roku, a to postupně ve třech dávkách. Osobám nad 50 let se nyní nově vakcíny hradí z veřejného zdravotního pojištění.

Klíště obecné. Foto: Pixabay

Zjištění protilátek

Hladinu protilátek proti klíšťové encefalitidě a lymské borelióze si lze nechat ověřit laboratorním vyšetřením. Protilátky proti boreliózou mají jen informativní charakter a říkají, že jste se již s nemocí setkali, a zároveň vás však proti ní nechrání. U klíšťové encefalitidy zjištěné protilátky proti nemoci chrání. Zjištění protilátek je výhodné zejména tehdy, než se necháte očkovat, aby nebyl organismus zbytečně vakcínou zatěžován. Laboratorní vyšetření u EUC Laboratoře vás vyjde na 423 korun v případě klíšťové encefalitidy a na 990 korun u lymské boreliózy.

Zdroj: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/klistova-encefalitida-aneb-kousnutim-to-nekonci/

Klíště obecné. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.