affection-1853532_640

Je možné získat HIV polibkem nakažené osoby aneb jaké mýty kolují o této nemoci

Sexuálně přenosné nemoci provázejí lidstvo odnepaměti. Zatímco kapavka tu byla už ve starověku a syfilis se objevila v Evropě ve středověku, onemocněním HIV se lidé poprvé nakazili teprve v průběhu minulého století. Jako nevyléčitelná a smrtelná nemoc se od 80. let stala velikým strašákem, který děsí i v současné době. Co o této nemoci víme?

Konspirační teorie

V souvislosti s onemocněním HIV se objevily různé spekulace, jež chtěly vysvětlit její velmi rychlý nástup. Některé konspirační teorie měly za to, že se jedná o souboj hlavních mocností 20. století a že virus byl uměle vytvořen v některé americké vojenské laboratoři. Pravda je poněkud prozaičtější. Vir HIV-1 se zřejmě vyvinul evolucí viru opičí imunitní nedostatečnosti v jižním Kamerunu v Africe a někdy na počátku minulého století došlo k jeho přenosu na člověka. Epidemie HIV může souviset s rozvojem kolonialismu a vznikem velkých afrických měst, kde bujela promiskuita a prostituce. Nejstarší zdokumentovaný výskyt HIV pochází z roku 1959 z Belgického Konga.

Injekce. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Polibkem se nenakazíte

HIV se přenáší hlavně krví a nechráněným pohlavním stykem a z matky na dítě. Virus je přitom obsažený v tělních tekutinách nakaženého člověka, tedy v krvi, spermatu a poševním sekretu. V nízké formě ho je možné najít i ve slinách, slzách či moči. Jedná se však o tak malé množství, že nepředstavuje riziko nákazy. Z toho vychází, že líbání je vcelku bezpečná činnost, i když je člověk HIV pozitivní. Ovšem i zde je třeba být na pozoru, a to v případě, kdyby měly zúčastněné osoby v ústech krvavé rány, takže by došlo k výměně krve. Je však velmi nepravděpodobné, že by se člověk nakazil HIV při návštěvě toalety či koupelny, potřesením rukou nebo potem.

Mezi nejrizikovější chování pro přenos nemoci je nechráněný sex, anální sex a sdílení jehel v případě narkomanů. Před HIV chrání používání kondomu při pohlavním styku. Vhodný je i lubrikant, který snižuje tření, jež by mohlo vést k poranění sliznic.

Zdroj textu: https://www.insider.com/can-you-get-hiv-from-kissing

Polibek. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

2 komentáře

  1. L Odpovědět

    Polibkem se ale nakazit můžete, v případě, že bude mít nemocný v puse oděrku nebo ranku, zánět v zubu… Ve slinách není dostatečné množství viru pro nákazu, ale v případě že má nemocný v puse ranku třeba od škrábnutí ostrým kouskem jídla (třeba blbé brambůrky), tak se nakazit můžete.

  2. Krokodýl Odpovědět

    Prý přenosem z opic….Holt nadržený negr ošustil opici a už to jelo..?Je to uměle vytvořený vir k depopulaci planety a samozřejmě cílený kam? Na promiskuitní Afriku, že ano?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *